GŁOGÓW pw. św. Wawrzyńca

Erygowana: 1978 r.

Odpust: 10 sierpnia

Historia

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Głogowie jest budowlą pochodzącą najprawdopodobniej z roku 1502. Świadczą o tym dwa portale wejściowe z wygrawerowaną datą. Są jednak przypuszczenia, że kościół ten istniał jednak już wcześniej (może w innym kształcie), bowiem już w 1399 r. wymienione jest wezwanie Patrona - św. Wawrzyńca. W 1564 r. kościół został zajęty przez głogowskich protestantów i w ich władaniu pozostawał aż do 1625 r. Podczas wojny trzydziestoletniej jego losy były zmienne, w zależności od sytuacji politycznej.

Po II wojnie światowej był on obsługiwany przez redemptorystów, a potem stał się kościołem filialnym parafii w Jaczowie. W 1978 r. została utworzona samodzielna parafia św. Wawrzyńca, która troską duszpasterską obejmowała mieszkańców powstającego osiedla „Kopernik” w Głogowie. Po erygowaniu tam nowej parafii pw. NMP Królowej Polski, przy parafii pw. św. Wawrzyńca pozostał obszar obejmujący dawny Brzostów i najstarszą ulicę nowego osiedla, tj. ul. Perseusza.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

GŁOGÓW – pw. św. Wawrzyńca (18.00 - sobota, 8.00, 10.00, 12.00, 16.00, w okresie wakacyjnym 19.00)

Bud. 1448 r., wnętrze barokowe, pośw. 1945 r. Prezbiterium: ołtarz barokowy z XVIII w. (część ołtarza ze zlikwidowanego w 1810 r. klasztoru dominikanów w Głogowie), w nim obraz MB Nieustającej Pomocy, z 1958 r. Ołtarze boczne z wartościowymi figurami pochodzą z kościoła franciszkańskiego w Głogowie. Zabytkowa Pieta Matki Bożej Bolesnej, ambona i chrzcielnica. Na sklepieniach barokowe malowidła a nad wejściem do zakrystii fresk przedstawiający Matkę Bożą, która osłania płaszczem przedstawicieli różnych stanów i fundatorów kościoła.

Terytorium parafii

Głogów (ul. Andersa, ul. Dębowa, ul. Jesienna, ul. Kasztanowa, ul. Lipowa, ul. Maczka, ul. Malinowa, ul. Ogrodowa, ul. Okrężna, ul. Perseusza, ul. Skalskiego, ul. Świerkowa, ul. Urbanowicza)

Poprzedni proboszczowie

ks. Zygmunt Zając – 13.09.1978 r.

ks. Ryszard Dobrołowicz – 1.07.1981 r.

ks. Ryszard Liszkiewicz – 25.08.1989 r.

ks. Paweł Tokarczyk – 6.08.2002 r.

Powołania w parafii

o. Waldemar Łyskawka OMI, ks. Marcin Wójcik SCJ, ks. Wojciech Oleśków, s. Marzena Włodarczyk Sł. BDNP, s. Agnieszka Stępień Sł. BDNP, s. Agnieszka Piaskowska Sł. BDNP, s. Inga Józków CSSE, br. Jarosław Łyskawka OMI

Wizytacje kanoniczne

1990 r. (bp Paweł Socha), 1996 r. (bp Paweł Socha), 2002 r. (bp Adam Dyczkowski), 2007 r. (bp Paweł Socha), 2013 r. (bp Stefan Regmunt)