Inauguracja w seminarium duchownym w Paradyżu

W duchu służby

– Potrzeba dzisiaj nie tylko kapłanów, ale bohaterskich kapłanów – mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok formacyjny w seminarium duchownym w Paradyżu. 12 października po raz 69. rozpoczął się rok akademicki w najstarszej uczelni na Ziemi Lubuskiej. Bp Lityński podkreślił, że obowiązkiem księdza jest obrona tożsamości człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boga. Dlatego dzisiejsze czasy potrzebują kapłanów niezłomnych.

Obecnie w seminarium paradyskim studiuje 55 alumnów. 16 kleryków przyjęto na pierwszy rok. Podczas inauguracji wręczono im indeksy, a sami nowo przyjęci publicznie odczytali swoje przyrzeczenia. Alumni VI roku odebrali dyplomy magisterskie.

– Przed nami rok zmagań nad rozwojem duchowym i intelektualnym mieszkańców tego domu. A z jego owoców będziemy cieszyli się dopiero za kilka miesięcy – powiedział rektor seminarium ks. dr Dariusz Mazurkiewicz.

O owocach ubiegłorocznej pracy (nie tylko kleryków, ale i wykładowców) opowiedział ks. prefekt Radosław Gabrysz. – Nasi wykładowcy w ubiegłym roku akademickim wzbogacili swój dorobek naukowy o prawie 40 artykułów, także obcojęzycznych, opublikowanych m.in. w kolejnym, dwudziestym piątym tomie Studiów Paradyskich. Opublikowali także 5 wydawnictw książkowych oraz wiele recenzji. Organizowali sympozja i panele dyskusyjne, w wielu też brali udział – mówił. – Nie chcemy zadowalać się jedynie dotychczasowymi osiągnięciami, ale tym bardziej wciąż rozwijać otrzymane od Stwórcy talenty i wykorzystywać je w duchu służby – dodał.

Katarzyna Krawcewicz

Msza z poświęceniem krzyżma

W Wielki Czwartek przed południem bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św., podczas której zostało poświęcone …