poniedziałek , 18 marca 2024

Mamy nowego biskupa – ASPEKTY

Ks. Adrian Put, Katarzyna Jaskólska

W samo południe 23 listopada w siedzibie kurii diecezjalnej w Zielonej Górze ogłoszono komunikat Nuncjatury Apostolskiej o mianowaniu dotychczasowego biskupa pomocniczego Tadeusza Lityńskiego biskupem diecezjalnym zielonogórsko-gorzowskim. Kanoniczne objęcie rządów przez nowego biskupa nastąpi 5 stycznia w katedrze gorzowskiej.

Pierwszy raz w 70-letniej powojennej historii Kościoła nad Środkową Odrą zdarzyło się, aby biskupem diecezjalnym został kapłan pochodzący z tejże diecezji. – Nie moja, lecz Twoja wola niech się stanie. Myślę, że nie jest tu tylko ważna osoba biskupa i nie tylko na niego oczy powinny być zwrócone. Chcę w tym miejscu podziękować Bogu i także tym, którzy stanęli na mojej drodze, także nieobecnemu wśród nas biskupowi Stefanowi za jego posługę w naszej diecezji – mówił bp Lityński tuż po ogłoszeniu nominacji.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej odczytał w obecności biskupów Adama Dyczkowskiegoi Pawła Sochy, Kolegium Konsultorów, pracowników kurii biskupiej, seminarium i instytucji diecezjalnych kanclerz kurii ks. Piotr Kubiak. Poinformował także, że dotychczasowy biskup Stefan Regmunt do czasu objęcia rządów przez biskupa Tadeusza pełnić będzie urząd administratora apostolskiego naszej diecezji

Bp Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 w Kożuchowie. W latach 1982–1988 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. 5 czerwca 1988 w katedrze gorzowskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Józefa Michalika.

Pracował jako wikariusz w parafii św. Bartłomieja w Ołoboku (1988-90) oraz w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie (1990-93). W 2000 r. został proboszczem parafii Najświętszej Trójcy w Ochli, a od roku 2006 był proboszczem parafii Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim.

W latach 1993 – 2000 pracował w Sądzie Kościelnym w Gorzowie. W 2011 został wikariuszem biskupim, wszedł też do rady kapłańskiej i rady konsultorów. W 2009 r. otrzymał tytuł kanonika honorowego kapituły katedralnej w Gorzowie, natomiast w 2012 r. został kapelanem Jego Świątobliwości.

Biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej mianował go papież Benedykt XVI 28 kwietnia 2012. Sakrę biskupią przyjął 16 czerwca 2012 w gorzowskiej katedrze z rąk abp. Celestino Migliore,.

Bp Lityński jako swoje zawołanie przyjął słowa „Adveniat Regnum Tuum” (Przyjdź Królestwo Twoje).

aspekty_baner_og

List bp. Tadeusza Lityńskiego na Światowy Dzień Chorego 2024

Drodzy Diecezjanie, w przyszłą niedzielę, 11 lutego, będziemy po raz trzydziesty drugi obchodzić ustanowiony przez …