Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” w Zielonej Górze

– Modlitwa przy tym ołtarzu jest wołaniem o pokój, ale też przygotowuje do apostolstwa – mówił bp Lityński.

Do Zielonej Góry trafił ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju”, który był używany podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pozostanie tu do 13 lutego. W tym czasie codziennie czuwania będą prowadzić poszczególne zielonogórskie parafie. Będą one rozpoczynać się o godz. 15.00, a kończyć o 21.00. W programie czas na indywidualną i wspólnotową modlitwę, spowiedź św. i Msza św.

Modlitwę o pokój rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji przypomniał, że idea „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” polega na utworzeniu w świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. – Te ośrodki adoracji powstają w miejscach szczególnie doświadczonych dramatycznymi skutkami konfliktów zbrojnych. W tych częściach świata, gdzie ludzie pragnąc pokoju i pojednania poszukają jego prawdziwego źródła. Materialnym znakiem tej duchowej inicjatywy są ołtarze adoracyjne z monstrancją nawiązującą kształtem do wizerunki Matki Bożej – mówił bp Lityński.

– Cieszymy się, że ten Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” dotarł do Zielonej Góry. Niech to światło dociera do naszych serc i wszystkich mieszkańców naszego miasta – kontynuował.

Ołtarz peregrynuje po sanktuariach Polski i Europy. – Wszystko po to, aby modlić się o pokój przed Najświętszym Sakramentem. Bo tylko Chrystus daje nam pokój. Jego nie zbudujemy karabinami maszynowymi i czołgami – wyjaśnia Mariusz Drapikowski.

– Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” został zainspirowany krzewem gorejącym – dodaje.

Podczas modlitewnych wieczorów będą zbierane ofiary, które za pośrednictwem diecezjalnej Caritas trafią do ludzi dotkniętych tragedią wojen na świecie.

Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” został zaprojektowany w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio”. Ma trafić do sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Niedziela Palmowa 2024

W Niedzielę Palmową, zwaną również Niedzielą Męki Pańskiej, w tym roku przypadającą 24 marca, rozpoczyna się Wielki …