Otwarcie – Jubileuszowe Drzwi Święte

Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka jubileuszowe Bramy Miłosierdzia 13 grudnia br. zostaną otwarte również w wyznaczonych kościołach w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W katedrze gorzowskiej Bramę Miłosierdzia otworzy bp Stefan Regmunt (godz. 10.30), a w zielonogórskiej konkatedrze – bp Tadeusz Lityński (godz. 9.30). W pozostałych świątyniach jubileuszowych na terenie diecezji obrzędu otwarcia Bram Miłosierdzia dokonają wyznaczeni przez biskupa delegaci.

Kościołami jubileuszowymi, w których zostaną otwarte Drzwi Święte, są następujące świątynie:

• – kościół katedralny pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.;
  • – kościół konkatedralny pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze;
  • – kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie;
  • – kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach;
  • – sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie;
  • – sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie;
  • – sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu;
  • – sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

Diecezjanie i wszyscy przebywający na terenie diecezji będą mogli uzyskać w nich odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach papieża). Ponadto warunkiem uzyskania odpustu będzie przejście przez Drzwi Święte na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia.

Obrzęd otwarcia Drzwi Świętych będzie miał miejsce na początku mszy św. W katedrze i konkatedrze poprzedzi go krótka procesja, która wyruszy po odczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o poszukiwaniu zagubionej owcy oraz fragmentu Bulli papieża Franciszka ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Po przybyciu do głównych drzwi kościoła biskup otworzy je wypowiadając słowa nawiązujące do psalmu 118: „Otwórzcie bramy sprawiedliwości, byśmy weszli i złożyli dzięki Panu. Oto jest brama Pana: wejdźmy przez nią, aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie”. Następnie biskup, trzymając w rękach księgę Ewangelii, wchodzi przez otwarte drzwi do katedry. Procesja kończy się obrzędem pokropienia wiernych wodą święconą, co nawiązuje do przyjętego przez nich sakramentu chrztu.

Rok Jubileuszowy zakończy się w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata 20 listopada 2016 r.

ks. Andrzej Sapieha
Rzecznik Prasowy Kurii

Zielonogórskiej Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …