GORZÓW WLKP. pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki

o. Krzysztof GAJEWSKI OFMCap. (17.07.2015) - proboszcz

o. Ryszard MATYKA OFMCap. (1.08.2015) - wikariusz

o. Stanisław DUDZIAK OFMCap. - jur.

o. Tomasz JUŃCZYK OFMCap (13.07.2018) - jur.

o. Ryszard GUMKOWSKI OFMCap. (29.06.2019) - jur.

o. Jarosław KONOPKO OFMCap. (16.02.2021) - jur.

o. Apoloniusz LEŚNIEWSKI OFMCap. (1.08.2015) – rezydent

br. Władysław HORAJSKI OFMCap.

br. Waldemar SARBA OFMCap.

Liczba wiernych: 6000

Erygowana: 24 sierpnia 1996 r.

Odpust: 13 czerwca

Historia

Po II wojnie światowej przy poprotestanckim Kościele Zgody, któremu nadano tytuł św. Stanisława Kostki, powstało katolickie duszpasterstwo młodzieży obsługiwane przez parafię katedralną. Pod koniec lat 50. XX w.zostało ono przejęte przez parafię pw. Podw. Krzyża Świętego. W 1972 r. kościół wraz z otaczającym go placem przekazano na własność Zakonowi Braci Mniejszych Kapucynów. W latach 80. obok kościoła wybudowano klasztor. 24 sierpnia 1996 r. bp Adam Dyczkowski erygował parafię.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

GORZÓW WLKP. – pw. św. Antoniego i Stanisława (7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 15.30, 18.00)

Poprotestancki, bud. 1696-1699 r. z fundacji Adama Sorgenfrey, odbudowany po pożarze w 1776 r., przebudowany w latach 1864-65 i 70-tych XX w. Fasadzie świątyni nadano charakter neoromański, z dawnego stylu pozostała tylko wieża. Pośw. 26 grudnia 1979 r. przez bp. Wilhelma Plutę.

Zgromadzenia zakonne

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – kapucyni

Terytorium parafii

Gorzów Wlkp. (ul. Chmielna, ul. Góra Powstańców, ul. Jagiełły 13, ul. Nowa 1, 1c, 9-11, ul. Ogrodowa 2, 3, 5, ul. Piłsudskiego 2, 4, Pl. Staromiejski 3-5, ul. Skromna, ul. Szkolna, ul. Teatralna nry 4-12 i 35-49, ul. Walczaka 2a, 2b, 5-11, 13, 13a, 15a-15e, ul. Warszawska 8-28, ul. Widi, ul. Widok 1-24.

Poprzedni proboszczowie

o. Józef Koszarny OFMCap. – 24.08.1996 r.

o. Krzysztof Wyszyński OFMCap. – 20.06.2003 r.

o. Jan Fibek OFMCap. – 15.07.2006 r.

o. Henryk Cienuch OFMCap. – 17.07.2007 r.

Wizytacje kanoniczne

2001 r. (bp Paweł Socha), 2006 r. (bp Edward Dajczak), 2012 r. (bp Stefan Regmunt). 2019 r. (bp Tadeusz Lityński)