poniedziałek , 29 kwietnia 2024
Bp T. Lityński przewodniczy procesji Bożego Ciała w roku 2020

Uroczystość Bożego Ciała

W najbliższy czwartek 3 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. W parafiach całej diecezji odbędą się tradycyjne procesje, jednak przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń epidemicznych.
W Gorzowie Wlkp. procesja pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego wyruszy po mszy św. o godz. 10.30 sprawowanej na placu przy katedrze i zakończy się przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W Zielonej Górze natomiast bp Paweł Socha weźmie udział w procesji organizowanej przez parafię pw. Ducha Świętego po mszy św. o godz. 12.00.
Podczas procesji obowiązują ograniczenia związane z aktualną sytuacją epidemiczną. Wierni mają obowiązek zachowywania dystansu min. 1,5 m, a jeśli nie jest to możliwe powinni zasłaniać nos i usta maseczką. Podczas uroczystości religijnych na zewnątrz nie ma limitów wiernych. Nadal jednak należy się do nich stosować w kościołach.
Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół świętuje w Wielki Czwartek. Jednak od XIII w. obchodzi również osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ustanowienie Najświętszego Sakramentu przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy zostało dokładnie opisane w Ewangeliach wg św. Mateusza, Marka i Łukasza oraz w pierwszym liście do Koryntian św. Pawła Apostoła. Ponadto ewangelista Jan przekazał nam obszerną mowę Chrystusa na temat konieczności spożywania pokarmu eucharystycznego.
Kościół od początku dawał wyraz swojej wierze w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Dlatego wierni nie tylko przyjmują Komunię św., ale również adorują Święte Postacie. Jedną z form tej czci jest procesja eucharystyczna, podczas której Najświętszy Sakrament jest uroczyście wynoszony z kościoła. Pierwsza procesja Bożego Ciała została odprawiona w 1246 r. w Liege z inicjatywy św. Julianny z Cornillon. Święto początkowo miało charakter lokalny, jednak już w 1264 r. pochodzący z Liege papież Urban IV wprowadził je w Rzymie. Dla całego Kościoła zatwierdził je w XIV w. Jan XXII. Używane do dzisiaj teksty liturgiczne tej uroczystości opracował wybitny teolog św. Tomasz z Akwinu. Pierwsze procesje Bożego Ciała w Polsce odbyły się już w XIV w. w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono istniejący do dzisiaj zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach.

Sprawdź także

Konkurs fotograficzny o diecezji lubuskiej

Z okazji jubileuszu 900-lecia biskupstwa lubuskiego komitet organizacyjny obchodów ogłasza konkurs fotograficzny adresowany do fotografów …

Skip to content