poniedziałek , 18 marca 2024

I Synod Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Synod diecezjalny jest zebraniem kapłanów i innych wiernych określonej diecezji w celu świadczenia pomocy biskupowi diecezjalnemu w wypełnianiu właściwej mu funkcji kierowania Kościołem lokalnym. Zwołanie synodu należy do biskupa diecezjalnego. On również proponuje tematy do synodalnej dyskusji, przewodniczy sesjom synodu, a w końcu podpisuje dokumenty końcowe i poleca ich ogłoszenie. Głos synodu ma charakter doradczy i jest wyrazem współodpowiedzialności wszystkich wiernych za Kościół. Celem synodu jest odnowienie i wzmocnienie Kościoła diecezjalnego oraz pobudzenie jego zapału ewangelizacyjnego. Prace synodu toczą się przede wszystkim na sesjach plenarnych. Jeśli wymaga tego zakres omawianych zagadnień, w ramach synodu mogą funkcjonować komisje tematyczne zajmujące się kwestiami szczegółowymi. W debatę synodalną mogą się włączyć wszyscy diecezjanie angażując się w pracę zespołów synodalnych w parafiach lub innych środowiskach duszpasterskich, albo kierując swoje wnioski bezpośrednio do sekretariatu synodu.

Dane kontaktowe:

I Synod Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej