Fot. Krzysztof Król /Gość Niedzielny

Wielki Post 2024

W najbliższą środę 14 lutego rozpoczyna się Wielki Post. Czterdziestodniowe przygotowanie do świąt wielkanocnych, stanowiących szczyt całego roku liturgicznego, rozpoczyna się pokutnym obrzędem posypania głów popiołem. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem będą sprawowane we wszystkich parafiach diecezji. Wierni uczestniczący w liturgii Środy Popielcowej będą mogli wesprzeć finansowo mieszkańców Ukrainy cierpiących z powodu trwającej wojny.
Posypanie głów popiołem to znak pokutny pochodzący z tradycji biblijnej. W sugestywny sposób wyraża on grzeszną kondycję człowieka. Przyjmując popiół na głowę wierni uznają swoją ludzką ułomność i niemoc wobec zła oraz deklarują wolę wewnętrznej przemiany pokładając nadzieję w Bożym miłosierdziu i cierpliwości. Ten gest uniżenia rozpoczynający drogę wielkopostnego nawrócenia winien doprowadzić do dobrego przeżycia sakramentu pokuty w dniach poprzedzających święta wielkanocne.
W Środę Popielcową wierni mają obowiązek zachowania postu. Polega on nie tylko na powstrzymaniu się od spożywania potraw mięsnych (co dotyczy wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia), ale także na ograniczeniu ilości przyjmowanych pokarmów. Dopuszcza się tylko jeden posiłek do syta w ciągu dnia, a dwa pozostałe powinny być skromniejsze (zobowiązani do tego są wierni między 18. a 60. rokiem życia).

Tegoroczna Środa Popielcowa będzie przeżywana również jako dzień pomocy dla Ukrainy  już od ponad dwóch lat wyniszczanej wojną. Jej mieszkańcy z każdym kolejnym dniem coraz mocniej odczuwają ubóstwo, głód i strach. W związku z tym w odpowiedzi na apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w Środę Popielcową w każdej parafii zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek. Zebrane środki będą przekazane, za pośrednictwem Caritas, na pomoc humanitarną w tych rejonach Ukrainy, które najbardziej ucierpiały w wyniku wojny oraz na wsparcie uchodźców w Polsce znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.

Ponadto indywidualne wsparcie można przekazać przez:

  • blik na telefon o treści UKRAINA przesłany pod numer +48 668 070 000
  • wysłanie SMS-a o treści UKRAINA pod numer 72052 (2,46 zł z VAT)
  • formularz na stronie caritas.pl/ukraina

Caritas w Polsce wspiera Ukrainę od początku konfliktu. Tylko w ramach programu Rodzina Rodzinie Caritas otoczyła opieką 1800 najbiedniejszych rodzin, które dzięki wsparciu finansowemu mogły zaspokoić najpilniejsze potrzeby. Ważnym aspektem działań jest reakcja na doraźne potrzeby w różnych regionach Ukrainy, m.in. remont szpitala, odbudowa domów po powodzi po wysadzeniu lamy w Nowej Kachowce, zaangażowanie w organizację kolonii oraz wsparcie psychospołeczne dla dzieci z Ukrainy, które mierzą się z wojenną traumą. Działania Caritas Polska i Caritas diecezjalnych nie ograniczają się do pomocy na Ukrainie, ale obejmują także uchodźców przebywających w naszym kraju.

Okres Wielkiego Postu stanowi przygotowanie do obchodów wielkanocnych. Ma on podwójny charakter. Dla katechumenów, czyli dorosłych kandydatów do chrztu, Wielki Post to czas intensywnych przygotowań do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej (chrztu, bierzmowania i Eucharystii), których Kościół ma zwyczaj udzielać przede wszystkim podczas Wigilii Paschalnej. Natomiast wszyscy wierni w okresie Wielkiego Postu poprzez częstsze słuchanie Słowa Bożego, gorliwszą modlitwę i inne praktyki pokutne przygotowują się do odnowienia w noc paschalną zobowiązań wynikających z przyjętego niegdyś sakramentu chrztu. W okresie Wielkiego Postu w liturgii używa się szat koloru fioletowego, ołtarzy nie ozdabia się kwiatami, a na instrumentach wolno grać jedynie dla podtrzymania śpiewu wiernych. Do tradycyjnych nabożeństw wielkopostnych należą Droga Krzyżowa oraz Gorzkie Żale. Ponadto w parafiach organizowane są specjalne rekolekcje.

Sprawdź także

List Rektora Z-GWSD na Niedzielę Chrystusa Króla 2024

Siostry i Bracia, Drodzy Przyjaciele! Nikt z nas nie lubi być osądzanym, a jednocześnie sami …

Skip to content