„Nie święcimy cię po to, abyś błyszczał w pięknej szacie, ale żebyś poszedł na krańce Kościoła” – mówił bp Adrian Put 4 maja podczas święceń diakonatu w kościele pw. św. Mikołaja w Sulęcinie. Katecheta Wojciech Lencewicz to trzeci diakon stały w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Biskup pomocniczy w homilii zwracając się do kandydata podkreślił, że diakon stały nie jest święcony dla kapłaństwa, tylko dla posługi. – Prezbiterzy w tym kościele robią wiele, ale są takie miejsca do których być może nie dotarli jeszcze. Ty jesteś od dzisiaj po to, aby pójść tam i w tych miejscach, które wydawałoby się nie są Boże i nie są kościelne, abyś rozpoznał Pana Jezusa – mówił bp Put. – Nie święcimy cię po to, abyś błyszczał w pięknej szacie, ale żebyś poszedł na krańce Kościoła. Tam, gdzie ten Kościół jest poobijany, odrzucony, obsmarowany i żebyś tam rozpoznał Chrystusa – dodał.
Nowy diakon mieszka w parafii św. Henryka w Sulęcinie jest żonaty i ma trzy córki. Przygotowanie do diakonatu rozpoczął w ośrodku formacyjnym dla diakonów stałych w Opolu, a kontynuował je w powstałym w 2023 r. ośrodku formacyjnym w Zielonej Górze.– Dzisiejszy dzień to nie koniec, ale początek drogi do której Pan mnie powołuje. Papież Franciszek powiedział, że mamy wstać z kanapy. Wstałem i ruszyłem – mówił tuż przed Mszą św.
Od 26 lat jest katechetą, zarówno w liceum, jak i szkole podstawowej, który aktywnie zaangażowanym w życie parafii. – Wspieram i pomagam w przygotowaniach do sakramentu bierzmowania, a także współtworzę i prowadzę wolontariat szkolny w liceum i raz w tygodniu jeździmy do ludzi chorych w DPS w Tursku. Tam też do ponad 40 chorych – raz w tygodniu – zanoszę Pana Jezusa w Komunii Świętej, ponieważ od 16 lat jestem nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej – wyjaśnia diakon, który jest także pomysłodawcą i współtwórcą Parafialnej Akademii Piłkarskiej Bosko.
Dzień święceń, jak przypomina ks. Wojciech Oleśków – dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w Zielonej Górze, poprzedziła formacja w wymiarze ludzkim, duchowym, intelektualnym, pastoralnym. – Teraz czas na posługę. Przypomnijmy, że diakon jest pomocnikiem biskupów i prezbiterów. Przez sakrament święceń staje się osobą duchowną, chociaż nie jest prezbiterem – przypomina ks. Oleśków. – Posługę diakona charakteryzują trzy słowa: liturgia, słowo i miłość. W wymiarze liturgii diakon udziela chrztu, pomaga biskupowi i prezbiterowi podczas celebrowania Mszy Świętej, a także asystuje przy zawieraniu sakramentu małżeństwa. Diakon udziela Komunii Świętej osobom chorym oraz przewodniczy obrzędom pogrzebowym. W diakonii słowa diakon proklamuje Ewangelię w czasie Mszy Świętej, głosi słowo Boże, katechizuje wiernych. W diakonii miłosierdzia diakon troszczy się o biednych i chorych, aktywnie uczestniczy w dziełach miłosierdzia – dodaje.
Mieszkaniec Sulęcina to trzeci diakon stały w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pierwszym został Adam Runiewicz ze Słubic, a drugim Mariusz Grondys z Zielonej Góry. Obecnie do święceń przygotowuje się trzech mężczyzn.
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej diakonat stały został wprowadzony dekretem bp. Tadeusza Lityńskiego z dnia 20 marca 2020 r. W roku 2023 powstał w Zielonej Górze diecezjalny ośrodek formacyjny przygotowujący kandydatów do święceń diakonatu.
kk