Boże Narodzenie 2024

W polskiej tradycji obchody Bożego Narodzenia rozpoczynają się domowym obrzędem wieczerzy wigilijnej. Następnie wierni uczestniczą w tzw. pasterkach, czyli mszach św. odprawianych w nocy, podczas których czyta się fragment Ewangelii o narodzeniu Chrystusa i o ogłoszeniu tego wydarzenia pasterzom pilnującym swoich trzód na polach w okolicy Betlejem. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej już od wielu lat ofiary składane przez wiernych na tacę w czasie pasterek zasilają Diecezjalny Fundusz Ochrony Matki i Dziecka im. bp. Wilhelma Pluty. Fundusz ten wspiera matki samotnie wychowujące dzieci oraz różne dzieła służące obronie życia, dobru małżeństw i rodzin.

Pasterki pod przewodnictwem biskupów:

  • bp Tadeusz Lityński – kościół parafialny pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie – godz. 22.00;
  • bp Adrian Put – po zakończeniu wigilii dla ubogich w domu Sióstr Jezusa Miłosiernego w Gorzowie Wlkp., godz. 20.00;
  • bp Paweł Socha – kościół parafialny pw. św. Urbana w Zielonej Górze, godz. 22.00.
W całym okresie Bożego Narodzenia, który potrwa aż do niedzieli Chrztu Pańskiego (12 stycznia), Kościół świętuje tajemnicę Wcielenia Syna Bożego. Wyznaje prawdę o Bogu, który stał się człowiekiem, aby ukazać swoją miłość do ludzi, uwolnić ich od zła, uczynić „uczestnikami boskiej natury” (por. 2 P 1, 4) oraz dać ludziom przykład do naśladowania.
Na zakończenie Oktawy Narodzenia Pańskiego, czyli 1 stycznia, obchodzony jest w całym Kościele Światowy Dzień Pokoju. Wydane z tej okazji specjalne papieskie orędzie nosi w tym roku tytuł „Odpuść nam nasze winy, obdarz nas Twoim pokojem”. Dokument ten nawiązuje do rozpoczynającego się w Kościele Roku Jubileuszowego. Ojciec Święty podkreśla w nim, że „Jubileusz jest wydarzeniem, które pobudza nas do poszukiwania wyzwalającej sprawiedliwości Bożej na całej ziemi”. Wymieniając sytuacje różnego rodzaju nierówności, nieludzkie traktowanie migrantów, degradację środowiska, zamęt powodowany przez dezinformację, odrzucenie dialogu i znaczne finansowanie przemysłu zbrojeniowego, papież zaznacza, iż wobec tego wszystkiego nie wystarczy kilka epizodycznych aktów filantropii, ale potrzeba zmian kulturowych i strukturalnych. Franciszek proponuje więc trzy konkretne działania: redukcję lub nawet całkowite umorzenie długów krajów najuboższych, zaangażowanie w promowanie poszanowania godności ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci, a także przeznaczenie części środków wydawanych na zbrojenia na utworzenie „światowego funduszu, który definitywnie wyeliminowałby głód i ułatwił działania edukacyjne w krajach najuboższych, mające na celu promowanie zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałając zmianom klimatycznym”.

Pełny tekst papieskiego orędzia dostępny jest na stronach Konferencji Episkopatu Polski: Orędzie papieża Franciszka na 58. Światowy Dzień Pokoju.

Sprawdź także

Otwarcie Roku Jubileuszowego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka zawartym w bulli Spes non confundit Rok Jubileuszowy rozpocznie się otwarciem …

Skip to content