Bp Lityński wręczył świeckim odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej”

„Trzeba ciągle wyruszać w drogę z Ewangelią i dla Ewangelii” – przypomniał bp Tadeusz Lityński 8 września w gorzowskiej katedrze. Tego dnia biskup wręczył 22 osobom świeckim odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”.

Odznaczenie „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej” zostało ustanowione przez bp. Adama Dyczkowskiego. – Kandydatów do uhonorowania – świeckich katolików wyróżniających się szczególnie aktywnym zaangażowaniem w życie Kościoła – przedstawiają parafie, dekanaty i instytucje diecezjalne – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej. –Po zweryfikowaniu kandydatur przez kapitułę odznaczenia, ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje biskup diecezjalny. Osoby uhonorowane diecezjalnym wyróżnieniem otrzymują specjalny dyplom oraz odznaczenie w formie krzyża – dodaje. Uroczystość wręczenia odznaczeń poprzedził koncert „Msza ponad granicami” przygotowany w związku z 900-leciem biskupstwa lubuskiego. Wśród odznaczonych znajdują się osoby posługujące w zakrystii, niosące pomoc cierpiącym, wspierające remonty parafialne oraz angażujące się w duszpasterstwo i apostolat modlitwy.

Ostatnim akcentem była Msza św. w przeddzień rocznicy konsekracji gorzowskiej katedry. Kaznodzieja zauważył, że katedra szczególnie uwrażliwia na wspólnotę, nie tylko parafialną, ale i diecezjalną. – Pięknie, że przeżyliśmy dziś odznaczenie naszych sióstr i braci, którzy swoim zaangażowaniem i pracą apostolską służą tam, gdzie żyją dla dobra i wzrostu wspólnot parafialnych. Tak, jak przed wiekami wielu podjęło się wspólnego trudu wzniesienia tej katedry, tak Bóg powołuje i nas – budowniczych, aby wznosić w sercach napotykanych ludzi świątynie duchowe, w których Bóg pragnie nie tylko zamieszkać, ale i działać dla ich zbawienia – mówił bp Lityński. – Dzisiaj w tej naszej najważniejszej świątyni diecezjalnej pragniemy zauważyć tych naszych braci, te nasze siostry, którzy w tym budowaniu wspólnoty Kościoła parafialnego, diecezjalnego mają swój niewątpliwy wkład, swoje stanowisko pracy. Obecność tutaj jest świadectwem, że ten owoc został zauważony, przez wielu doceniony. Wiem, że ze swojej skromności są gotowi powiedzieć, że nic takiego nie zrobili, że można było więcej – mówił kaznodzieja. – Jednak na tym etapie chcemy zauważyć to, co zostało zrealizowane, i wcale nie zapraszamy do zajęcia miejsca po dzisiejszej uroczystości w wygodnej kanapie, bo jak mówi papież Franciszek, kanapa prowadzi do paraliżu, odbiera sens życia. Trzeba ciągle wyruszać w drogę z Ewangelią i dla Ewangelii – dodał.

W tym roku odznaczenia otrzymali: Helena Ratkiewicz i Barbara Świtoń z parafii w Trzebiczu, Bernadeta Borodo z Drezdenka, Tadeusz Szot i Stanisław Zając z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gorzowie Wlkp., Renata i Marek Bęzel z parafii pw. Trójcy Świętej w Gorzowie Wlkp., Piotr Kołoszyc z parafii w Baczynie, Piotr Pietkun z parafii w Jeninie, Ryszard Lewandowski i Stanisław Suchodolski z parafii pw. NSPJ w Lubsku, Edward Hryńko w parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli, Waldemar Nowak z parafii Bobowicku, Grzegorz Skrzek z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, Stefan Kuszwara z parafii w Wielisławicach, Jolanta Grefling z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie, Paweł Grygorcewicz z parafii w Długoszynie, Irena Kobierska z parafii pw. św. Stanisława BM we Wschowie, Janina Malara z parafii w Konradowie, Adela Pakosz z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze oraz Elżbieta i Jan Hamerla z parafii w Drożkowie.

kk

Sprawdź także

Diecezjalna pielgrzymka mężczyzn do Międzyrzecza

„Świadectwem ożywiamy wiarę i polskość” – to hasło ​dwunastej Pielgrzymki do Mężczyzn do sanktuarium Pierwszych …

Skip to content