Bp Tadeusz Lityński do pielgrzymów w Gorzowie

– Maryja, która była przepełniona obecnością Ducha Świętego, uczy nas wierności każdemu życiowemu powołaniu – powiedział bp Tadeusz Lityński do pielgrzymów, którzy 31 lipca wyruszyli z Gorzowa na Jasną Górę.

Wyjście pielgrzymki poprzedziła Msza św. w kościele pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

W homilii na rozpoczęcie pielgrzymki bp Tadeusz Lityński odwołał się do hasła pielgrzymki: „Otwarci na Ducha Świętego”  – Maryja, która była przepełniona obecnością Ducha Świętego, uczy nas wierności każdemu życiowemu powołaniu: małżeńskiemu, rodzicielskiemu, kapłańskiemu i zakonnemu, idąc wiernie z Jezusem i za Jezusem od chwili poczęcia Go pod swoim sercem, dzięki mocy Ducha Świętego w dniu zwiastowania – mówił w homilii biskup.

Uczy nas jednocześnie całkowitego zaufania do Jezusa na co dzień. – Pięknie się składa, że pielgrzymka z Gorzowa wędruje przez Rokitno, gdzie każdy pielgrzym może spojrzeć w oblicze Matki Cierpliwie Słuchającej. Tam z pokorą i wdzięcznością uklękniemy przed cudownym obrazem Matki Bożej, zabierając ze sobą piękno duchowego przekonania, że idziemy wraz z Maryją w mocy Bożego Ducha – podkreślił biskup.

Pasterz diecezji przypomniał, że pielgrzymka nie jest krucjatą. – Jest czasem radosnej przemiany do pełni życia w radości i nadziei, serdeczności i dobroci, uprzejmości z twarzą szczerego uśmiechu. Nikt, kto wybiera się na pielgrzymi szlak, nie wyrusza z intencją, aby protestować przeciw komuś, nie wyrusza na pielgrzymkę, aby manifestować swoją niechęć i niezadowolenie, ale niesie wytrwale ze sobą trud pielgrzymiego wysiłku, serce pełne szczerych intencji, które obejmują wspólnotę rodziny, wspólnotę braci i sióstr, potrzebujących pomocy duchowej i materialnej. To pielgrzymie wołanie modlitewne dopełnia się modlitwą za chorych i cierpiących, opuszczonych i samotnych, wątpiących i poszukujących – mówił bp Lityński.

– Pielgrzymkowa modlitwa ma mieć też wymiar ekspiacji i wynagrodzenia za grzechy ludzi Kościoła, za profanacje świątyń i brutalne ataki na duchownych, które mają miejsca w ostatnim czasie – dodał.

Pielgrzymka to trud i ofiara w poszukiwaniu skarbu naszego życia. – Uczestnicy pieszej pielgrzymki trudzą się dla królestwa Bożego. Na ten trud składają się codzienna modlitwa i służba pielgrzymkowa. Życzę, aby przyniosła błogosławione owoce – mówił na zakończenie biskup.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Adwent i nowy rok duszpasterski

W niedzielę 1 grudnia Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent – okres …

Skip to content