BOBROWICE pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

ks. mgr Jerzy WAŚCIŃSKI (21.03.2015) - proboszcz

ks. lic. mgr Jarosław MARSZAŁEK (25.08.2020) - wikariusz

Liczba wiernych: 2719

Erygowana: 1 czerwca 1951 r.

Odpust: 14 września

Historia

Parafia Bobrowice formalnie powstała w 1951 r., natomiast już od 1945 r. była filią parafii św. Jadwigi w Krośnie Odrz. W 1945 r., zbór ewangelicki, zbudowany z cegły w stylu bazylikowym, został przystosowany do kultu katolickiego. Po generalnym remoncie poświęcony przez ówczesnego proboszcza, ks. Stanisława Jankowskiego.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

BOBROWICE – pw. Podw. Krzyża Świętego (8.00, 12.30)

Neogotyk, bud. w latach 1853-57, jednonawowy, bazylikowy, pośw. 1946 r., konsekr. 15.12.1992 r. Prezbiterium: krzyż oraz obraz Matki Bożej Rokitniańskiej malowany na płótnie w 1990 r.

DACHÓW – kaplica pw. MB Fatimskiej (8.00)

JANISZOWICE – pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (11.00)

Gotyk, bud. XV w., przebud. XIX w., pośw. 23.04.1946 r.

KOSIERZ – pw. Nawiedzenia NMP (11.00)

Gotyk, bud. XIII w., przebud. w wiekach: XV, XVI i XIX, pośw. 2.04.1946 r.

LUBIATÓW – pw. MB Częstochowskiej (9.45)

Barok, bud. 1745 r., z kamienia polnego, pośw. 1946 r.

TARNAWA – pw. Najśw. Serca Pana Jezusa (12.15)

Barok,  bud. 1712-13 r., pośw. 14.07.1946 r.

WEŁMICE – kaplica pw. św. Józefa (9.45)

Zaadoptowany budynek gospodarczy w 1990 r., pośw. 1.07.1990 r.

Terytorium parafii

Bobrowice, Barłogi, Chojnowo, Dachów, Dęby, Janiszowice, Kosierz, Kukadło, Lubiatów, Młyniec, Przychów, Strużka, Tarnawa Krośnieńska, Wełmice, Żarków

Poprzedni proboszczowie

ks. Piotr Padejko – 1946 r.

ks. Stefan Hura – 1947 r.

ks. Jan Nickowski – 1948 r.

ks. Jan Żak – 1949 r.

ks. Józef Bąk – 1957 r.

ks. Franciszek Riegel – 27.11.1963 r.

ks. Stefan Dolny – 29.04.1976 r.

ks. Stanisław Pawul – 20.09.11979 r.

ks. Stanisław Karliński – 25.08.1989 r.

ks. Janusz Urban – 10.08.1993 r.

ks. Marek Czerniawski – 20.08.1997 r.

ks. Wojciech Błaszczyk – 20.08.1998 r.

ks. Dariusz Ludwikowski – 2.08.2010 r.

Powołania w parafii

ks. Mariusz Kołodziej, ks. Jerzy Najdek SAC, ks. Łukasz Sławiński

Wizytacje kanoniczne

1952 r. (ks. Zygmunt Szelążek), 1960 r. (bp Jerzy Stroba), 1967 r. (bp Wilhelm Pluta), 1974 r. (bp Wilhelm Pluta), 1980 r. (bp Wilhelm Pluta), 1988 r. (bp Paweł Socha), 1994 r. (bp Paweł Socha), 1999 r. (bp Edward Dajczak), 2005 r. (bp Adam Dyczkowski), 2010 r. (bp Paweł Socha), 2017 r. (bp Tadeusz Lityński)