niedziela , 11 kwietnia 2021

BOCZÓW pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

ks. mgr Andrzej MATERYŃSKI (1.08.2018) - proboszcz

ks. mgr Wojciech NOWAK (26.08.2019) - wikariusz

Liczba wiernych: 2180

Erygowana: 1 czerwca 1951 r.

Odpust: 3 maja

Historia

Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1405 r. W 1945 r. na terenie parafii zamieszkała ludność przybyła w większości z Jeziernej, woj. Tarnopolskie.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

BOCZÓW – pw. NMP Królowej Polski (10.00)

Neogotyk, pochodzi z 1874 r., konsekr. 15.06.1945 r. Prezbiterium: trzy witraże ufundowane w 1880 r. - przestawiają postaci: Chrystusa, św. Jana i św. Pawła.

BOBRÓWKA – pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (12.15)

Późny gotyk z XV w., murowany z kamienia i cegły,  pośw. 9.02.1958 r.

GARBICZ – pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (11.00)

Neogotyk; bud. w XIX w.; pośw. 1945 r.

LUBIN – pw. Bożego Ciała (9.30)

Gotyk z XV w., salowy, przebudowany w XVIII w.; pośw. 19.05.1946 r.

LUBÓW – pw. św. Michała Archanioła (11.30)

Późny gotyk, bud. w 1520 r. przez  rycerza Bucha; przeb. w XVIII w., sklepienie sieciowe; pośw. 29.09.1957 r.

MIERCZANY – pw. św. Józefa Oblubieńca (8.30)

Barok z 1747 r., jednonawowy, na  planie prostokąta, pośw. 19.03.1958 r;

PNIÓW – pw. MB Różańcowej (9.00)

Bud. 1755 r., konstrukcja szachulcowa, drewniana wieża z iglicą o konstrukcji słupowej; rem. w latach 1980-81, pośw.  19.03.1945 r.

WYSTOK – pw. św. Stanisława Bpa (12.30)

Gotyk; bud. w 1699 r.; pośw. 9.05.1947 r.

Terytorium parafii

Boczów, Balice, Bobrówka, Garbicz, Lubin, Lubów, Mierczany, Pniów, Tarnawa, Wystok

Poprzedni proboszczowie

ks. Nikodem Stecura – 16.10.1945 r.

ks. Stanisław Woronowicz – 10.11.1948 r.

ks. Stanisław Galas – 6.06.1951 r.

ks. Maciej Śliwa – 17.08.1951 r.

ks. Zdzisław Wenk – 29.09.1952 r.

ks. Franciszek Smolarski – 1.10.1954 r.

ks. Feliks Kwilas – 10.10.1962 r.

ks. Ludwik Lewandowski – 24.08.1973 r.

ks. Piotr Kołodziej – 29.08.1978 r.

ks. Józef Pieprzak – 23.12.1981 r.

Powołania w parafii

ks. Adam Staruszek, ks. Andrzej Suchorski

Wizytacje kanoniczne

1970 r. (bp Wilhelm Pluta), 1977 r. (bp Paweł Socha), 1984 r. (bp Wilhelm Pluta), 1990 r. (bp Paweł Socha), 2001 r. (bp Paweł Socha), 2008 r. (bp Stefan Regmunt), 2015 r. (bp Tadeusz Lityński)