wtorek , 26 października 2021

BOJADŁA pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

ks. Stanisław SZURA (1.08.2013) - proboszcz

Liczba wiernych: 1980

Erygowana: 1 czerwca 1951 r.

Odpust: 1 października

Historia

Pierwsza wzmianka o Bojadłach pochodzi z roku 1291, kiedy to Fritzko von Loebhel otrzymał wieś jako lenno od rodu Zabelizów. W latach 1579-1904 miejscowość była własnością rodu von Kottwitz. Katolicy przybyli do Bojadeł po II wojnie światowej.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

BOJADŁA – pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus (9.00, 13.00; od V do X: 8.00, 12.00)

Konstrukcja szachulcowa, barok, bud. 1742 r. z przeznaczeniem na zbór luterański. Fundatorami kościoła byli baronowie Kottwitz. W 1961 r. przebudowany i pośw. 30.11.1945 r. przez pierwszego proboszcza ks. Ildefonsa Mieczkowskiego. Prezbiterium: rzeźba św. Teresy od Dzieciątka Jezus, polichromowana, z 1958 r.

PYRNIK – pw. Wniebowzięcia NMP (11.00; od V do X: 10.00)

Neogotyk, bud. 1930 r., pośw. 12.05.1946 r.

BEŁCZE – kaplica w Domu Pomocy Społecznej (16.00 - sobota)

Terytorium parafii

Bojadła, Bełcze, Kartno, Młynkowo, Pólko, Przewóz, Pyrnik, Sosnówka, Wirówek

Poprzedni proboszczowie

ks. Ildefons Mieczkowski – 15.09.1945 r.

ks. Stanisław Gołębiowski – 25.09.1955 r.

ks. Jan Pawlik – 17.12.1955 r.

ks. Stanisław Piątkowski – 14.02.1956 r.

ks. Wincenty Dwucet – 4.07.1962 r.

ks. Józef Kotwicki – 11.1962 r.

ks. Stanisław Chomiuk – 03.1963 r.

ks. Czesław Adamkowicz – 10.1964 r.

ks. Józef Janusz Andrzejewski - 28.04.1967 r.

ks. Zdzisław Kowalczuk – 6.07.1975 r.

ks. Jerzy Wojciak – 28.12.1984 r.

ks. Zbigniew Cieszkowski – 2.08.2010 r.

Powołania w parafii

ks. Franciszek Moździerz, ks. Jan Pryputniewicz SDB, ks. Krzysztof Pryputniewicz SDB

Wizytacje kanoniczne

1959 r (bp Wilhelm Pluta), 1969 r. (bp Jerzy Stroba), 1976 r. (bp Paweł Socha), 1982 r. (bp Wilhelm Pluta), 1989 r. (bp Józef Michalik), 1995 r. (bp Paweł Socha), 2002 r. (bp Edward Dajczak), 2007 r. (bp Paweł Socha), 2013 r. (bp Tadeusz Lityński)