poniedziałek , 14 czerwca 2021

BRÓJCE pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny

ks. mgr Jacek HEYDUK (1.08.2018) - proboszcz

Liczba wiernych: 1350

Erygowana: 1866 r.

Odpust: 12 września

Historia

Okoliczności erygowania parafii nie są znane. Domniemywa się, że powstała równocześnie z lokalizacją miasta Brodzice (obecnie Brójce) w poł. XV w. W XVI w. Kościół przejęli luteranie, lecz na interwencję króla Zygmunta III Wazy, został on zwrócony katolikom. W tym czasie Brójce były filią Babimostu. Istniejący wówczas stary drewniany kościół spłonął w 1657 r. Zbudowana przez katolików nowa świątynia również spłonęła w 1807 r. Ponieważ protestanci nie pozwolili na odbudowę kościoła w rynku, następny kościół zbudowano w latach 1859-1860 na obrzeżach miasta.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

BRÓJCE – pw. Imienia NMP (8.00, 12.30)

Bud. z cegły, neogotyk, jednonawowy, kryty dachówką, wieża blachą. Został poświęcony w 1866 roku przez ks. Aleksandra Pestricha z Rokitna. Prezbiterium: ołtarz główny ufundowany w 1709 roku, barok, drewniany z wizerunkiem Matki Bożej, przeniesiony ze spalonego kościoła w  Brójcach, figury św. Piotra i Pawła oraz św. Jana Nepomucena.

BRÓJCE – pw. św. Michała Archanioła

Neogotyk, dawny zbór protestancki, zbudowany w 1819 r., za ołtarzem głównym witraż przedstawiający Wniebowstąpienie, poświęcony 1.09.1945 r.

ŁAGOWIEC– pw. św. Jana Chrzciciela (9.30)

Poprzedni drewniany kościół bud. w 1550 r., z drewniana wieżą z 1772 r. o konstrukcji zrębowej, spłonął w nocy z 16 na 17 maja 1997 r. Po pożarze wybudowano nowy, parterowy, jednonawowy z wieżą i dzwonnicą, konsekrowany 19 maja 2001 r. przez bp. Adama Dyczkowskiego.

PANOWICE– pw. NMP Rokitniańskiej (11.00)

Bud. w latach 1988 – 1993, poświęcony 14.11.1993 r. przez bp. Edwarda Dajczaka.

Terytorium parafii

Brójce, Kolonia Nowy Świat, Łagowiec, Panowice

Poprzedni proboszczowie

ks. Michał Polulak – 1.04.1946 r.

ks. Piotr Zawora – 13.12.1946 r.

ks. Tadeusz Szadbey – 05.05.1947 r.

ks. Władysław Wąchal – 16.10.1961 r.

ks. Stanisław Wagner – 30.06.1976 r.

ks. Marek Niemczyk – 23.12.1985 r.

ks. Leon Andrys – 17.01.1986 r.

ks. Paweł Stryjewski – 25.08.1989 r.

ks. Edward Urbański – 16.11.1989 r.

ks. Władysław Hejmej – 10.08.1993 r.

ks. Jerzy Filipkowski – 22.08.2001 r.

ks. Paweł Bryk – 2.08.2010 r.

ks. Wojciech Miłek – 1.08.2015 r.

Wizytacje kanoniczne

1960 r. (bp Wilhelm Pluta) r., 1967r. (bp Jerzy Stroba), 1975 r. (bp Wilhelm Pluta), 1980 r. (bp Paweł Socha), 1988 r. (bp Paweł Socha) , 1993 r. (bp Edward Dajczak), 1998 r.(bp Paweł Socha), 2004 r. (bp Adam Dyczkowski), 2009 r. (bp Stefan Regmunt), 2014 r. (bp Paweł Socha)