CHLEBOWO pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

ks. kan. Zbigniew NIDECKI (18.08.2003) - proboszcz

Liczba wiernych: 2120

Erygowana: 20 kwietnia 1946 r.

Odpust: 19 marca

Historia

W 1295 r. w kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Schwchleb oraz Nemascleb. Nazwa Chlebowo obowiązuje od 1953 r.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

CHLEBOWO – pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (17.00 lub 18.00 - sobota, 9.00)

Gotyk, bud. w XII w., przebud. w XV w., pośw. 28.12.1946 r. Prezbiterium: figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, XIX w.

CZARNOWO – pw. Wniebowstąpienia Pańskiego (11.30)

Gotyk, bud. XIX w., pośw. 1946 r.

ŁOMY – kaplica pw. Miłosierdzia Bożego (8.00)

Zaadoptowana sala lekcyjna w byłej szkole podstawowej, pośw. 1992 r. przez bp. Józefa Michalika.

WĘŻYSKA – pw. MB Szkaplerznej (10.00, 18.00 lub 17.00)

Gotyk, bud. XIX w., pośw. 18.12.1945 r.

KOSARZYN (10.30)

Terytorium parafii

Chlebowo, Chojna, Czarnowo, Kosarzyn, Łomy, Wężyska

Poprzedni proboszczowie

ks. Stefan Dobrzański – 29.04.1949 r.

ks. Jan Zaręba – 28.09.1950 r.

ks. Władysław Szeremet – 23.07.1958 r.

ks. Henryk Dworak – 19.09.1971 r.

ks. Andrzej Ruta – 26.08.1972 r.

ks. Czesław Zawada – 1.07.1980 r.

Powołania w parafii

ks. Jan Lewicki, ks. Kazimierz Jandziszak , ks. Bogdan Kaczorowski, ks. Edward Domagała SCI, ks. Ryszard Rydlak SCI, s. Krystyna Rydlak RIC, s. Beata Matacz SIV

Wizytacje kanoniczne

1960 r. (bp Jerzy Stroba), 1967 r. (bp Wilhelm Pluta), 1974 r. (bp Paweł Socha), 1980 r. (bp Wilhelm Pluta), 1988 r. (bp Paweł Socha), 1994 r. (bp Edward Dajczak), 1999 r. (bp Adam Dyczkowski), 2005 r. (bp Paweł Socha), 2011 r. (bp Paweł Socha), 2018 r. (bp Paweł Socha)