DOBIEGNIEW pw. św. Józefa

ks. kan. mgr Piotr SPYCHAŁA (1.08.2007) - proboszcz

ks. mgr Arkadiusz KRYŚ (25.08.2018) - wikariusz

ks. Gerard KROPIDŁOWSKI – emeryt

ul. Mickiewicza 10, 66-520 Dobiegniew

Liczba wiernych: 5250

Erygowana: 26 maja 1945 r.

Odpust: Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Historia

Parafię erygował administrator apostolski ks. Edmund Nowicki. Do parafii, oprócz obecnych wiosek, należały: Górzyn, Kalsk, Łęczyn, Wołogoszcz, Głusko, Stare Osieczno, Starczewo, Żelazowo (obecnie Grąsy). Wraz z powstaniem parafii swoją działalność rozpoczął także prowadzony przez siostry benedyktynki zakład wychowawczy w Mierzęcinie. W 1972 r., w wyniku podziału diecezji gorzowskiej, część miejscowości została przyłączona do archidiecezji szczecińskiej.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

DOBIEGNIEW – pw. św. Józefa (7.30)

Styl współczesny, bud. i pośw. 1935 r.

DOBIEGNIEW – pw. Chrystusa Króla (8.30, 10.00, 11.30, 18.00)

Pierwsza informacja o kościele poch. z 1335 r. Kościół ten został zniszczony w 1433 r. w czasie najazdu Husytów. Średniowieczny kształt zachowała świątynia do 1618 r., kiedy to została zniszczona przez pożar. W 1859 r. rozebrano starą wieżę i dobudowano obecną, neogotycką. Organy pochodzą z 1927 r. Dzisiejsze wyposażenie jest gotyckie. Pośw. 1 listopada 1946 r. Prezbiterium: w ołtarzu głównym relikwie św. Andrzeja Boboli, krzyż posrebrzany oraz neogotyckie witraże z XIX w. przedstawiające Chrystusa, apostołów Piotra i Pawła oraz Ewangelistów.

CHOMĘTOWO – pw. Dzieciątka Jezus (10.30)

Bud. w XVI w., neogotyk, pośw. 28 grudnia 1947 r.

MIERZĘCIN– pw. Wniebowzięcia NMP (9.00)

Bud. XIX w., przebud. w latach 1950-58, pośw. 3 grudnia 1946 r.

SŁONÓW – pw. MB Różańcowej (12.00)

Bud. XIX w., pośw. 1 października 1945 r.

Terytorium parafii

Dobiegniew, Chomętowo, Chrapów, Dębogóra, Kubczyce, Lubiewko, Ługi, Ługi Niwy, Mierzęcin, Nowy Młyn, Osiek, Ostrowiec, Podlesiec, Rolewice, Sarbinowo, Sławica

Poprzedni proboszczowie

o. Wojciech Strzemecki OFM Cap. – 16.05.1946 r.

o. Ireneusz Nowak OFM Cap. – 22.08.1950 r.

o. Mieczysław Witkowski OFM Cap. – 24.01.1958 r.

ks. Andrzej Majewicz – 23.07.1958 r.

ks. Andrzej Ziótek – 24.06.1961 r.

ks. Tadeusz Kuśnierz – 30.10.1967 r.

ks. Gerard Kropidłowski – 15.02.1983 r.

ks. Henryk Wojnar – 6.08.2002 r.

Powołania w parafii

ks. Józef Pindel, ks. Józef Bilski, ks. Mieczysław Bilski, ks. Robert Tomalka, o. Józef Krzaczek OFMCap., o. Jan Forma SSCC, s. Maria Agata Szymkowiak CSS

Wizytacje kanoniczne

1959 r. (bp Jerzy Stroba), 1967 r. (bp Ignacy Jeż), 1974 r. (bp Wilhelm Pluta), 1980 r. (bp Paweł Socha), 1988 r. (bp Józef Michalik), 1993 r. (bp Paweł Socha), 1998 r. (bp Adam Dyczkowski), 2004 r. (bp Edward Dajczak), 2009 r. (bp Paweł Socha), 2015 r. (bp Tadeusz Lityński)