GŁOGÓW pw. Miłosierdzia Bożego

ks. mgr Jacek PATERKA (25.08.2022) – wikariusz

ks. mgr Piotr GNIEWASZEWSKI (25.08.2023) - wikariusz

Liczba wiernych: 9800

Erygowana: 26 sierpnia 1989 r.

Odpust: Niedziela Miłosierdzia Bożego (II Wielkanocna)

Historia

Parafia została wydzielona z parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie. W 1987 r. bp Józef Michalik polecił ks. Januszowi Idzikowi utworzenie ośrodka duszpasterskiego na nowym na nowym osiedlu Piastów Śląskich. Liturgie niedzielne i świąteczne sprawowano od Wielkanocy 1988 r. przy ołtarzu polowym, a następnie w tymczasowej kaplicy. W 1992 r. poświęcono plebanię i rozpoczęto prace ziemne związane z budową kościoła. 19 listopada 1994 r. bp Paweł Socha poświęcił dolny kościół, który służył parafianom do 2005 r., kiedy to oddano do użytku kościół górny. W 2012 r. w świątyni zamontowano ograny. 27 października 2013 r. bp Stefan Regmunt poświęcił kościół parafialny. W późniejszych latach kontynuowano prace w kościele: w 2018 r. powstała kaplica Piety oraz kaplica adoracji Najśw. Sakramentu. Przy kościele powstał parking, ogrodzono plac kościelny, a na wieży zamontowano zegary, zaś na dziedzińcu wykonano grotę MB Fatimskiej.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

GŁOGÓW – pw. Miłosierdzia Bożego (7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00 – od IX do VI, 18.00 – od IX do VI, 20.00 – od VII do VIII)

Współczesny, dwupoziomowy, bud. w latach 1992-2013, pośw. przez bp. Stefana Regmunta  27 października 2013 r. W prezbiterium obraz Jezusa Miłosiernego namalowany na płótnie przez Sergiusza Buczackiego. W ołtarzu bocznym obraz MB Częstochowskiej namalowany przez Aurelię Kowasz-Organa. Figura św. Michała Archanioła i rzeźba bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Relikwie św. Faustyny Kowalskiej, św. o. Pio, św. Jana Pawła II. Ograny 42- głosowe firmy Walcker pochodzące z kościoła pw. św. Bonifacego w Berlinie.

Terytorium parafii

Głogów (ul. Bolesława Śmiałego, ul. Bolesława Wysokiego, ul. Budziszyńska, ul. Dobrawy, ul. Dziadoszan, ul. Fieldorfa Nila, ul. Folwarczna, ul. Galla Anonima, ul. Gnieźnieńska, ul. Ester Golan, ul. Henryka Brodatego, ul. Henryka Pobożnego, ul. Henryka V Żelaznego, ul. Herbowa, ul. Jagiellońska, ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego, ul. Kaspra Eliana, ul. Kasztelańska, ul. Kazimierza Sprawiedliwego, ul. Konrada I, ul. Królewska, ul. Królowej Jadwigi, ul. Książąt Oleśnickich, ul. Książąt Żagańskich, ul. Księcia Jana, ul. Księżnej Mechtyldy, ul. Leszka Białego, ul. Łokietka, ul. Małgorzaty Cylejskiej, ul. Nankera, ul. Piasta Kołodzieja, Pl. Mieszka, ul. Probusa, ul. Przemysława Głogowskiego, ul. Rycerska, ul. Salomei, ul. Św. Jadwigi Śląskiej, ul. Świętosławy, ul. Wawelska, ul. Wodna, ul. Zielona, ul. Jana Karskiego, ul. Witolda Pileckiego, ul. Wincentego Pola).

Poprzedni proboszczowie

ks. Janusz Idzik - 26.08.1989 r.

Powołania w parafii

ks. Dariusz Jagodziński, ks. Sławomir Przychodny, o. Mateusz Grzelak, ks. Artur Gruszka, ks. Bartosz Świątkowski, o. Paweł Szpakowski, s. Dominika Burnos

Wizytacje kanoniczne

1990 r. (bp Józef Michalik), 1994 r. (bp Paweł Socha), 1999 r. (bp Paweł Socha), 2005 r. (bp Adam Dyczkowski), 2010 r. (bp Stefan Regmunt), 2017 r. (bp Tadeusz Lityński)