GORZÓW WLKP. pw. św. Józefa

o. Tadeusz KAL OMI (30.06.2019) - proboszcz

o. Tomasz GALI OMI (1.08.2020) - wikariusz

o. Piotr OSOWSKI OMI (01.07.2019) – jur.

o. Sebastian STASIAK OMI (1.07.2020) - jur.

o. Wiesław NOWOTNIK OMI (1.07.2021) - jur.

dk. Ernest ŚWIDERSKI OMI (1.07.2021)

Liczba wiernych: 5000

Erygowana: 1 sierpnia 1951 r.

Odpust: 19 marca

Historia

Początek parafii św. Józefa sięga roku 1925, kiedy to staraniem ojców sercanów utworzono drugą w Gorzowie Wlkp. katolicką placówkę duszpasterską na tzw. Zawarciu, w południowej, przemysłowej dzielnicy miasta. Rozpoczęto od postawienia baraku, przeniesionego z rosyjskiego obozu jenieckiego w Czarnem. Po wykonaniu niezbędnych prac adaptacyjnych budynek ten poświęcono 25 października 1925 r. Ta przedwojenna placówka duszpasterstwa katolickiego obsługiwała w dużej mierze ludność napływową z terenu Polski, a także z Włoch. Obok kaplicy wybudowano w 1927 r. dom parafialny. 30 września 1945 r. ordynariusz administracji apostolskiej, ks. Edmund Nowicki, przekazał tę placówkę misjonarzom oblatom Maryi Niepokalanej. 10 sierpnia 1951 r. erygowano parafię. W latach osiemdziesiątych XX w. powstał nowy kościół parafialny pw. św. Józefa. 28 października 1979 r. bp Wilhelm Pluta poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. 25 maja 1986 r. bp Paweł Socha dokonał jego konsekracji.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

GORZÓW WLKP. – pw. św. Józefa (8.00, 10.00, 12.00, 19.00)

Zbud. 1986 r., halowy, konsekr. przez bp. Pawła Sochę 25 maja 1989 r. Prezbiterium: płaskorzeźba ceramiczna przedstawiająca Wniebowstąpienie Chrystusa.

GORZÓW WLKP. – kaplica domu zakonnego

Zgromadzenia zakonne

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – oblaci

Terytorium parafii

Gorzów Wlkp. (ul. Akacjowa, ul. Bracka, ul. Brzozowa, ul. Budowlanych, ul. Fabryczna, ul. Grabowa, ul. Jasna, ul. Jaśminowa, u. Jaworowa, ul. Klonowa, ul. Kwiatowa, ul. Lipowa, ul. Malinowa, ul. Małopolska, ul. Morelowa, ul. Orzechowa, ul. Różana, ul. Sielska, ul. Spokojna, ul. Spółdzielców, ul. Śląska, ul Tkacka, ul. Towarowa, ul. Waryńskiego, ul. Winna, ul. Żerańska)

Poprzedni proboszczowie

o. Edward Wróbel OMI – 2.08.1951 r.

o. Henryk Mroczyk OMI – 15.07.1959 r.

o. Rajmund Grzesik OMI – 25.06.1964 r.

o. Piotr Sadownik OMI – 1.07.1975 r.

o. Jan Wnuk OMI – 1.07.1990 r.

o. Walenty Miklaszewski OMI – 1.07.1992 r.

o. Kazimierz Ździebko OMI – 1.07.1998

o. Ryszard Lis OMI – 1.07.2000

o. Dariusz Galant OMI – 1.07.2004

o. Piotr Darasz OMI – 1.07.2011

Powołania w parafii

o. Tomasz Woźny OMI

Wizytacje kanoniczne

1960 r. (bp Wilhelm Pluta), 1968 r. (bp Wilhelm Pluta), 1977 r. (bp Paweł Socha), 1984 r. (bp Paweł Socha), 1990 r. (bp Józef Michalik), 1997 r. (bp Adam Dyczkowski), 2002 r. (bp Paweł Socha), 2007 r. (bp Paweł Socha), 2013 r. (bp Stefan Regmunt)