poniedziałek , 27 września 2021

GÓRZYN pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ks. mgr Adam FIRAK (2.08.2021) - proboszcz

Liczba wiernych: 2300

Erygowana: 25 kwietnia 1974 r.

Odpust: 8 grudnia

Historia

Do 1974 r. Górzyn jako samodzielny wikariat był filią Lubska.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

GÓRZYN – pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (8.30, 13.00)

Bud. 1957 r., przerobiona pastorówka, poświęcony 1 grudnia 1957 r.

CHOCICZ– pw. MB Nieustającej Pomocy (10.00)

Bud. 1687 r. konstrukcja szachulcowa, salowy, pośw. 29 czerwca 1946 r.

LUTOL– pw. św. Wojciecha (11.30)

Późnoklasycystyczny, bud. ok. 1830 r., rem. w latach 1983-84.

OSIEK – kaplica w budynku wiejskim (17.00 - sobota)

Od 1992 r.

CHOCIMEK – kaplica cmentarna (16.00 - I sobota miesiąca)

Bud. w 1991 r., pośw. 5 czerwca 1991 r.

Terytorium parafii

Chocicz, Chocimek, Dąbrowa, Gozdno, Górzyn, Grabków, Janowice, Kałek, Lutol, Malwice, Mokra, Osiek, Tymienice

Poprzedni proboszczowie

ks. Bolesław Ślósarczyk – 25.04.1974 r.

ks. Ryszard Stawicki – 1.07.1981 r.

ks. Franciszek Hornik – 4.08.1988 r.

ks. Adam Brzdęk – 25.08.1988 r.

ks. Leszek Białuga – 6.08.2002 r.

ks. Tomasz Grochowski – 1.08.2019 r.

Powołania w parafii

ks. Jan Romaniuk, s. Bernardetta Kuraszewicz CFP, s. Ancilla Teresa Szymaniec CFP, s. Urszula Małgorzata Szymańska CFP

Wizytacje kanoniczne

1967 r. (bp Wilhelm Pluta), 1975 r. (bp Wilhelm Pluta), 1982 r. (bp Paweł Socha), 1989 r. (bp Paweł Socha), 1995 r. (bp Adam Dyczkowski), 2001 r. (bp Paweł Socha), 2007 r. (bp Adam Dyczkowski), 2013 r. (bp Paweł Socha)