poniedziałek , 2 sierpnia 2021

GRALEWO pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

ks. lic. mgr Krzysztof OSOWSKI (12.12.2020) - administrator parafii

Liczba wiernych: 1700

Erygowana: 1 czerwca 1951 r.

Odpust: 14 września

Historia

Kościół parafialny w Gralewie został wniesiony w latach 1708-1709 przez mistrza ciesielskiego z Barlinka Adama Kinitza. Jego fundatorem był ówczesny właściciel majątku Ludolf von Schoning. Parafię katolicką erygowano 1 czerwca 1951 r.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

GRALEWO – pw. Podw. Krzyża Świętego (9.30, 12.30)

Bud. w latach 1708-1709, konstrukcja szachulcowa, jednonawowy, wieża dobudowana w 1780 r. pośw. 14 września 1945 r., 20 czerwca2000 r. rekonsekrowany po remoncie przeprowadzonym w latach 1995-2000, Prezbiterium: renesansowy ołtarz w formie tryptyku, przedstawiający 12 apostołów, pochodzący z 1590 r.

JANCZEWO– pw. NMP Królowej Polski (8.00, 11.00)

Bud. XVIII w., neogotyk, konstrukcja szachulcowa, pośw. 21 września 1945 r., rekonsekrowany 15 sierpnia 2006 r. po remoncie przeprowadzonym w latach 2004-2006.

Terytorium parafii

Górki Santockie, Gralewo, Janczewo, Płomykowo

Poprzedni proboszczowie

ks. Kazimierz Domosud – 23.09.1945 r.

ks. Stefan Helowicz – 26.11.1945 r.

ks. Alojzy Bałut – 24.11.1946 r.

ks. Mieczysław Hawrot – 25.12.1946 r.

ks. Henryk Świątkowski – 2.03.1947 r.

ks. Mieczysław Polulak – 21.09.1947 r.

ks. Wacław Zawadzki – 13.06. 1948 r.

ks. A. Pestka – 3.09.1950 r.

ks. Zygmunt Bronisławski – 11.11.1951 r.

ks. Michał Kwaśniak – 11.08.1957 r.

ks. Mieczysław Krokosz – 3.12.1957 r.

ks. Stanisław Lenczewski – 26.08.1973 r.

ks. Stanisław Gręś – 16.08.1987 r.

ks. Adam Szuster – 27.08.1994 r.

ks. Robert Węglewski – 6.02.2009 r.

ks. Andrzej Fiołka – 1.08.2014 r

Wizytacje kanoniczne

1960 r. (bp Jerzy Stroba), 1968 r. (bp Wilhelm Pluta), 1977 r. (bp Paweł Socha), 1984 r. (bp Paweł Socha), 1990 r. (bp Józef Michalik), 1997 r. (bp Adam Dyczkowski), 2002 r. (bp Paweł Socha), 2007 r. (bp Paweł Socha), 2013 r. (bp Stefan Regmunt)