poniedziałek , 2 sierpnia 2021

GUBIN pw. Trójcy Świętej

ks. kan. Ryszard RUDKIEWICZ (1.08.2005) - proboszcz

ks. mgr Przemysław SURMAN (22.08.2014) - wikariusz

ks. mgr Piotr WADOWSKI (25.08.2020) - wikariusz

ks. mgr Piotr SKROCKI (21.09.2020) - rezydent

Liczba wiernych: 9000

Erygowana: 23 listopada 1861 r.

Odpust: Uroczystość Najświętszej Trójcy

Historia

Pierwsze wzmianki o gubińskiej parafii pochodzą z 1253 r. W XIII w. źródła informują o istnieniu trójnawowej bazyliki na starówce, żeńskim klasztorze ulokowanym na lewym brzegu Nysy Łużyckiej oraz kaplicy Ducha Świętego w miejskim szpitalu. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców powstawały kolejne świątynie m.in. św. Marcina, św. Urbana, czy także św. Walentego. Zwrotnym momentem w życiu religijnym mieszkańców Gubina był czas reformacji, na skutek której w 1524 r. miasto przyjęło protestantyzm. Dopiero 11.04.1846 r. grupa 9 osób założyła tu wspólnotę katolicką. 25 stycznia 1852 r. w prywatnym domu, po ponad 300 latach, odprawiono w Gubinie pierwszą Eucharystię. W 1856 r. przy dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej wzniesiono plebanię, w której znajdowała się także kaplica i salka parafialna. 1 maja 1858 r. położono kamień węgielny pod budowę nowej świątyni przy dzisiejszej ul. Królewskiej, a jej poświęcenie miało miejsce 28 października 1860 r. Dnia 23 listopada 1861 r. gubińska wspólnota została samodzielną parafią, liczącą ok. 350 wiernych. Pierwszym proboszczem został ks. Karl Einert, a od 1922 r. posługiwali tu także wikariusze. W latach 1900-1945 proboszczem był ks. Herman Bilecki, który w 1935 r. rozpoczął rozbudowę kościoła. Poświęcenia przebudowanej świątyni dokonał 30 sierpnia 1936 r. kard. Bertram z Wrocławia. Po wojnie parafię obsługiwał ks. Reinhold Stoll (równocześnie proboszcz w Guben), dokonując naprawy świątyni po wojennych zniszczeniach. 30 stycznia 1946 r. przekazano parafię polskiemu proboszczowi – ks. Stoltmanowi. W 1946 r. dokonano poświęcenia kościołów filialnych w Strzegowie i Sękowicach. Pomimo licznych starań, ale wobec sprzeciwu władz komunistycznych nie udało się odbudować kościoła farnego. W 1983 r. ks. Dobrucki rozpoczął budowę domu katechetycznego, a 25 sierpnia 1985 r. przy parafii założona została placówka Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej. W związku z wzrostem liczby mieszkańców miasta, w latach 1985-2000 ks. Jan Guss podjął się budowania kościołów i kaplic w Komorowie, Bieżycach, Wałowicach, Kaniowie, a także w samym mieście (kościół pw. MB Fatimskiej, kaplica pw. Najśw. Serca Pana Jezusa). Z czasem większości z nich utworzono nowe parafie.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

GUBIN – pw. Trójcy Świętej (7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00)

Neogotyk, bud. w 1860 r., przebud. 1935, konsekr. 30 sierpnia 1936 r. przez  kard. Bertrama. Prezbiterium: obraz Trójca Święta, wyk. 2012 r.

SĘKOWICE – pw. Świętej Rodziny (9.45)

Szachulcowy, bud. 1579 r., pośw. 24 lutego 1946 r.

GUBIN – kaplica pw. Najśw. Serca Pana Jezusa (8.30)

Współczesna, bud. 1989 r. przez ks. Jana Gussa, pośw. 8 grudnia 1989 r.

GUBIN – kaplica zakonna ss. betanek

Zgromadzenia zakonne

Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej – betanki

ul. Królewska 1, 66-620 Gubin, tel. 68-359-35-83

Terytorium parafii

Budoradz, Gubin (ul. 1 Maja, ul. Basztowa, ul. Batalionów Chłopskich, ul. Bema, ul. Bohaterów, ul. Chopina nry nieparzyste, ul. Chrobrego, ul. Dąbrowskiego, ul. Dębowa, ul. Drukarska, ul. Fabryczna, ul. Gdańska, ul. Grunwaldzka, ul. Gubeńska nry nieparzyste, ul. Jagiellońska, ul. Kasprowicza, ul. Kasztanowa, ul. Kinowa, ul. Klonowa, ul. Konopnickiej, ul. Kopernika, ul. Kosynierów, ul. Kościuszki, ul. Krajobrazowa, ul.  Krasińskiego, ul. Kresowa nry nieparzyste 1-49, ul. Królewska, ul. Krótka, ul. Krzywa, ul. Krzywoustego, ul. Lenino, ul. Lipowa, ul. Lotnicza, ul. Majdanek, ul. Malczewskiego, ul. Morska, ul. Miodowa, ul. Obrońców Pokoju bez nrów 18 i 20, Osiedle E. Plater, ul. Oświęcimska, ul. Partyzantów, ul. Piaskowa, ul. Piastowska, ul. Platanowa, ul. Podgórna, ul. Prusa, ul. Roosvelta, ul. Różana, ul. Rycerska, ul. Sikorskiego, ul. Słoneczna, ul. Słowackiego, ul. Sobieskiego, ul. Spokojna, ul. Sportowa, ul. Stroma, ul. Szkolna, ul. Tobruk, ul. Traugutta, ul. Westerplatte, ul. Wojska Polskiego, ul. Wysockiego, ul. Wyspiańskiego nry nieparzyste 1-13, ul. Wyzwolenia, ul. Złota, ul. Zwycięstwa, ul. Zygmunta Starego, ul. Żwirki i Wigury), Gubinek, Pleśno, Polanowice, Sękowice, Żytowań

Poprzedni proboszczowie

ks. Karl Einert – 12.11.1860 r.

ks. Julius Bänsch – 17.07.1865 r.

ks. Augustin Nowack – 1.10.1865 r.

ks. Joseph Kinne – 9.08.1868 r.

ks. Emil Stephan – 2.12.1883 r.

ks. Johannes Möser – 1.11.1890 r.

ks. Johannes Balzer – 02.1894 r.

ks. Hermann Bilecki – 15.11.1900 r.

ks. Reinhard Stoll – 7.01.1945 r.

ks. Szymon Stoltman – 30.01.1946 r.

ks. Tadeusz Kowalski – 4.08.1950 r.

ks. Antoni Michałek – 5.12.1953 r.

ks. Aleksander Dobrucki – 23.12.1958 r.

ks. Jan Guss – 1.02.1985 r.

ks. Zbigniew Samociak – 22.08.2001 r.

Powołania w parafii

ks. Franciszek Wojtuń, ks. Grzegorz Grzybek, ks. Witold Pietsch, ks. Sebastian Gacki, ks. Jerzy Ślusarczyk, ks Roman Jarosz, ks. Czesław Domaszewicz SChr.), ks. Paweł Wrzesiński SChr., ks. Mirosław Czerwiński SChr., ks. Marcin Pracuk, ks. Paweł Ptak, ks. Andrzej Kujawa SDS, ks. Piotr Skrocki, ks. Norbert Lasota, ks. Daniel Piejko s. Barbara Kitlińska RIC, s. Grażyna Maśczenica SFB, s. Zofia Zdobylak CFM, s. Henryka Smyk SFB, s. Beata Kosińska, s. Jadwiga Domaszewicz CMA, s. Renata Drzewicka SCM, s. Katarzyna Walaszko CSFFM

Wizytacje kanoniczne

1960 r. (bp Jerzy Stroba), 1967 r. (bp Wilhelm Pluta), 1974 r. (bp Paweł Socha), 1980 r. (bp Wilhelm Pluta), 1987 r. (bp Paweł Socha), 1994 r. (bp Edward Dajczak), 1999 r. (bp Adam Dyczkowski), 2005 r. (bp Paweł Socha), 2011 r. (bp Paweł Socha), 2018 r. (bp Paweł Socha)