poniedziałek , 2 sierpnia 2021

IŁOWA pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

ks. Tadeusz LUBIATOWSKI CM (24.06.2011) - proboszcz

ks. Mariusz ROGALA CM (1.07.2021) - wikariusz

ks. Michał ADAMCZYK CM (20.06.2021) - jur.

Liczba wiernych: 5231

Erygowana: 1 października 1910 r.

Odpust: Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Historia

W roku 1906 powołano do istnienia parafię w Iłowej oddzielając ją od parafii w Witoszynie Dolnym. W 1937 r. wierni kościoła katolickiego doczekali się własnego kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Konsekracji dokonał 17 października 1937 r. kard. Adolf Bertram z Wrocławia. Po II wojnie światowej katolicy przejęli opuszczoną świątynię protestancką, która jest obecnie nosi wezwanie Chrystusa Króla i spełnia rolę kościoła filialnego.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

IŁOWA – pw. Najśw. Serca Pana Jezusa (19.00)

Nowoczesny, bud. 1937 r., konsekr. 17 października 1937 r. Prezbiterium: w ołtarzu gł. mozaika przedstawiająca Najśw. Serce Pana Jezusa, mensa z piaskowca.

BOROWE – pw. MB Częstochowskiej (11.00)

Bud. 1983 r., pośw. 25 czerwca 1983 r. przez bp. Wilhelma Plutę.

CZERNA – pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (9.00)

Bud. 1982 r., pośw. 21 listopada 1982 r. przez bp. Pawła Sochę.

IŁOWA – pw. Chrystusa Króla (7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00)

Renesans, bud. 1725 r.

Zgromadzenia zakonne

Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo

Terytorium parafii

Borowe, Czerna, Iłowa, Klików, Kowalice

Poprzedni proboszczowie

ks. Bernard Heim

ks. Jan Iwuć CM – 1947 r.

ks. Alojzy Andrzejewski CM – 1.09.1957 r.

ks. Józef Kutermak CM – 19.08.1972 r.

ks. Augustyn Cygan CM – 18.06.1980 r.

ks. Augustyn Konsek CM – 11.07.1994 r.

ks. Jacek Dądela CM – 24.04.1997 r.

ks. Marian Kapa CM – 25.06.2003

Powołania w parafii

ks. Stanisław Basiuk CM, ks. Jacek Dubicki CM, br. Józef Basiuk CM, s. Stanisława Krawańska CM, s. Beata Cwener CM

Wizytacje kanoniczne

1959 r. (abp Bolesław Kominek), 1967 r. (bp Andrzej Wronka), 1973 r. (bp Wilhelm Pluta), 1979 r. (bp Paweł Socha), 1986 r. (bp Paweł Socha), 1992 r. (bp Józef Michalik), 1997 r. (bp Edward Dajczak), 2004 r. (bp Paweł Socha), 2009 r. (bp Stefan Regmunt), 2015 r. (bp Paweł Socha)