KŁODAWA pw. Matki Bożej Różańcowej

ks. kan. mgr Tadeusz STACHURA (20.08.2005) - proboszcz

ks. mgr Andrzej JANICKI (25.08.2020) - wikariusz

Liczba wiernych: 4800

Erygowana: 1 czerwca 1951 r.

Odpust: 7 października

Historia

Kłodawski kościół, wzniesiony w latach 1858-1860, przez kilkadziesiąt lat służył gminie luterańskiej. 5 czerwca 1945 r. Zarząd Gminy w Kłodawie przekazał były zbór Kościołowi katolickiemu. Dekret Kurii Administracji Apostolskiej w Gorzowie wydany w 1945 r. zainicjował utworzenie parafii w Kłodawie. W sierpniu 1945 r. Administrator Apostolski ks. dr Edmund Nowicki jej pierwszym proboszczem mianował ks. Stanisława Pióro. Wraz z organizacją polskiego życia religijnego 1 października 1945 r. kościół został poświęcony przez ks. Michała Kądziołkę. Już 25 czerwca 1945 r. ks. dziekan Klim przybył tu z pierwszą wizytacją kanoniczną. Na 1 czerwca 1951 r. datowane jest erygowanie parafii.

Do ważnych wydarzeń w późniejszych dziejach parafii należą misje święte: w roku 1948 prowadzili je oblaci, w 1962 r. -  redemptoryści, w 1984 r. – sercanie, w 1990 r. – księża misjonarze.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

KŁODAWA - pw. MB Różańcowej (7.30 – wakacje, 8.00, 11.00, 18.00, 20.00 – wakacje)

Bud. 1906 r., neogotyk, pośw. 1 października 1945 r. Prezbiterium: figura MB Różańcowej.

CHWALĘCICE– pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (12.15)

Bud. XIX w., neogotyk, pośw. 8 grudnia 1945 r.

ŁOŚNO– pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła (9.00)

Bud. XIX w., neogotyk, pośw. 28 czerwca 1945 r.

SANTOCKO– pw. Wniebowzięcia NMP (10.00)

Bud. XVIII w., gotyk, pośw. 8 grudnia 1945 r.

KŁODAWA – pw. NMP z Guadalupe (kaplica na plebanii)

Terytorium parafii

Chwalęcice, Kłodawa, Lipy, Łośno, Mironice, Mszaniec, Santocko, Smolarki, Zamoksze

Poprzedni proboszczowie

ks. Stanisław Pióro – 08.1945 r.

ks. Mieczysław Brzeziński – 09.1945 r.

ks. Michał Kądziołka – 15.09.1945 r.

ks. Paweł Aleksa – 3.06.1946 r.

ks. Józef Krok – 25.04.1947 r.

ks. Henryk Kowalczyk – 09.1953 r.

ks. Jerzy Alichniewicz – 31.08.1955 r.

ks. Mieczysław Haniewski – 3.01.1956 r.

ks. Józef Szmurło – 18.07.1957 r.

ks. Stefan Kwiatkowski – 1.05.1961 r.

ks. Stanisław Rukasz – 5.09.1965 r.

ks. Mieczysław Ruta – 19.12.1967 r.

ks. Jerzy Wagner – 3.08.1972 r.

ks. Henryk Dytko – 18.02.1977 r.

Powołania w parafii

ks. Michał Dekiert, s. Katarzyna Waszkiewicz SJM

Wizytacje kanoniczne

1954 r. (ks. Zygmunt Szelążek), 1969 r. (bp Ignacy Jeż), 1977 r. (bp Wilhelm Pluta), 1984 r. (bp Paweł Socha), 1990 r. (bp Józef Michalik), 1995 r. (bp Adam Dyczkowski), 2001 r. (bp Paweł Socha), 2006 r. (bp Edward Dajczak), 2012 r. (bp Stefan Regmunt), 2019 r. (bp Tadeusz Lityński)