poniedziałek , 27 września 2021

KRZEPIELÓW pw. Trójcy Świętej

ks. Grzegorz BIAŁOBŁOCKI (1.08.2019) - proboszcz

Liczba wiernych: 1560

Erygowana: 16 października 1945 r.

Odpust: Uroczystość Najświętszej Trójcy

Historia

Początki parafii sięgają XVI w. Życie religijne skupiało się przy kościele św. Marcina. Od reformacji do 1945 r. parafię przejęli protestanci.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

KRZEPIELÓW – pw. Trójcy Świętej (10.30)

Neogotyk, adoptowany i użytkowany przez katolików od 1945 r., przebud. w latach 60-tych.

GROCHOWICE – pw. MB Częstochowskiej (9.00)

Bud. XVI w.

KRĄŻKOWO – pw. św. Józefa Robotnika (12.00)

Bud. XIX w.

KRZEPIELÓW – pw. św. Marcina

Wzmian. pocz. XVI w., bud. 1837 r., gotyk z fragmentami baroku, odbud. 1990 r., pośw. 11 listopada 1946 r.

Terytorium parafii

Dębczyn, Grochowice, Krążkowo, Krążkówko, Krzepielów, Przydroże

Poprzedni proboszczowie

ks. Henryk Jerzykowski – 1946 r.

ks. Stanisław Tomasz Zimny – 17.12.1952 r.

ks. Józef Hawrysz – 24.10.1956 r.

ks. Władysław Bystryk – 16.08.1967 r.

ks. Apolinary Dereń – 23.03.1970 r.

ks. Jan Juruś – 20.07.1983 r.

ks. Stefan Kotula – 2.01.1987 r.

Powołania w parafii

ks. Zbigniew Michalewicz, ks. Hieronim Hiczkiewicz, ks. T. Kubicki SCI, s. Dorota Konieczna SJK

Wizytacje kanoniczne

1970 r. (bp Bolesław Kominek), 1977 r. (bp Wilhelm Pluta), 1985 r. (bp Paweł Socha), 1991 r. (bp Edward Dajczak), 1996 r. (bp Adam Dyczkowski), 2002 r. (bp Paweł Socha), 2008 r. (bp Stefan Regmunt), 2014 r. (bp Paweł Socha)