KRZESZYCE pw. św. Antoniego Padewskiego

ks. lic. mgr Grzegorz MIKOŁAJCZYK (1.08.2020) - administrator parafii

ks. mgr Łukasz NIEDZIELSKI (24.08.2015) - wikariusz

Liczba wiernych: 3170

Erygowana: 1 czerwca 1951 r.

Odpust: 13 czerwca

Historia

Przed 1939 r. miasteczko liczyło ok. 3 tys. mieszkańców (w większości protestantów). Po wojnie zamieszkało tu ponad tysiąc osób, które przybyły z różnych zakątków Polski: z Kochawiny, Koropca, Wicynia. Przyjechali oni wraz ze swoim duszpasterzem ks. Józefem Piecuchem. Do ustanowienia samodzielnej parafii w 1951 r. Krzeszyce należały do parafii w Kostrzynie.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

KRZESZYCE – pw. św. Antoniego Padewskiego (8.00, 12.30)

Przebudowany z sali w latach1972-74 r., konsekrowany w 1981 r. W latach 1999-2002 dobudowano wieżę i wykonano prace wykończeniowe. W 2011 r. przeprowadzono remont wnętrza i nową aranżację ołtarza. Prezbiterium: w ołtarzu obraz św. Antoniego, mal. 1992 r. przez Zofię Chmielewską.

KRASNOŁĘG – pw. św. Kazimierza (9.30)

Bud. w XIX w., spalony w 1969 r., odbud. 1979 r.

MUSZKOWO – pw. św. Jana Chrzciciela (11.00)

Bud. 1813 r., pośw. 11 września 1966 r.

OKSZA – pw. MB Częstochowskiej (9.00)

Bud. 1862-63 r., konstrukcja szachulcowa, pośw. 26 lipca 1951 r.

PRZEMYSŁAW – pw. Chrystusa Króla (10.15)

Bud. 1780 r., konstrukcja szachulcowa, pośw. 8 września 1946 r.

ZASZCZYTOWO – kaplica pw. MB Nieustającej Pomocy (11.30)

Bud. XIX w., pośw. 1 października 1947 r.

Terytorium parafii

Czartów, Dzierżązna, Karkoszów, Krasnołęg, Krępiny, Krzeszyce, Malta, Marianki, Muszkowo, Oksza, Piskorzno, Przemysław, Świętojańsk, Zaszczytowo

Poprzedni proboszczowie

ks. Józef Piecuch – 1946 r.

ks. Michał Sarosiak – 1946 r.

ks. Henryk Kowalczyk – 19.01.1949 r.

ks. Stanisław Myśliwiec – 1953 r.

ks. Jan Dorobisz – 7.12.1965 r.

ks. Stanisław Gręś – 1.07.1982 r.

ks. Stanisław Pojnar – 1.07.1987 r.

ks. Józef Drozd – 25.08.1992 r.

ks. Jacek Makowiecki – 1.08.2005 r.

ks. Dariusz Karpezo – 1.08.2011 r.

ks. Jarosław Leśny – 12.11.2016 r.

Powołania w parafii

ks. Franciszek Ferens, ks. Stanisław Andrzejewski, ks. Jan Zych, ks. Józef Zadworny

Wizytacje kanoniczne

1956 r. (ks. Zygmunt Szelążek), 1962 r. (bp Ignacy Jeż), 1976 r. (bp Wilhelm Pluta), 1985 r. (bp Józef Michalik), 1991 r. (bp Józef Michalik), 1996 r. (bp Paweł Socha), 2002 r. (bp Edward Dajczak), 2007 r. (bp Adam Dyczkowski), 2013 r. (bp Tadeusz Lityński)