wtorek , 4 października 2022

KWIELICE pw. św. Michała Archanioła

ks. mgr Jacek GOLOMBEK (1.09.2022) - administrator parafii

Liczba wiernych: 890

Erygowana: 1297 r.

Odpust: 29 września

Historia

Pierwsza wzmianka o parafii w Kwielicach pochodzi z 1297 r. Kościół p.w. św. Michała Archanioła został wzniesiony w późnym średniowieczu. Do roku 1810 Kwielice należały do opactwa augustianów - kanoników regularnych w Żaganiu. Z Kwielic pochodzi ks. Edward Müller (1818-1895) - Apostoł Berlina. W latach 1926-2022 w parafii pracowały siostry jadwiżanki.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

KWIELICE – pw. św. Michała Arch. (8.00, 12.00)

Bud. na  przełomie XV i XVI w., z  cegły  i kamienia, romańsko-gotycki, konsekr. 1687 r., przebud. w XVIII w., wnętrze barokowe, freski i polichromia.  Zniszczony w 1813 r. podczas przemarszu wojsk i w czasie II wojny światowej. W 1954 r. odnowiony. Prezbiterium: ołtarz główny ustawiony na tle rzeźby św. Michała Archanioła. Obok tabernakulum figury rzeźbione w drewnie: Serca Pana Jezusa, Niepokalanego Serca Maryi, św. Augustyna i św. Jadwigi. Z lewej strony głównego ołtarza olejny obraz Ostatniej Wieczerzy.

OBISZÓW DUŻY– pw. św. Kazimierza (9.15)

Poewanglicki, wyremontowany w latach 1981-1988, pośw. 25 grudnia 1988r. przez ks. bp. Józefa Michalika.

TURÓW – pw. MB Rokitniańskiej (10.30)

Terytorium parafii

Duża Wólka, Kurów Mały, Kwielice, Obiszów Duży, Obiszów Mały, Ogorzelec, Turów

Poprzedni proboszczowie

ks. Antoni Morawski – 1945 r.

ks. Jan Motyka – 17.06.1946 r.

ks. Henryk Ćwiekowski – 1948 r.

ks. Telesfor Perchuda – 1950 r.

ks. Paweł Schmidt – 1952 r.

ks. Jarosław Wodonos – 15.07.1953 r.

ks. Alfons Gągół – 30.04.1968 r.

ks. Henryk Szymusik – 23.10.1976 r.

ks. Marian Fedorko – 10.07.1982 r.

ks. Witold Pietsch – 25.08.1988 r.

ks. Władysław Urbanik – 24.08.1990 r.

ks. Stanisław Gręś – 25.08.1994 r.

ks. Jan Wnuk-Lipiński – 22.08.2000 r.

ks. Jacek Grzelak – 1.08.2005 r.

ks. Stanisław Jażdżewski – 1.08.2012 r.

ks. Tadeusz Zgórski – 1.08.2017 r.

ks. Leopold Juszczyszyn – 28.08.2017 r.

ks. Radosław Horbatowski - 1.08.2020 r.

Wizytacje kanoniczne

1961 r. (bp Wincenty Urban), 1969 r. (bp Paweł Latusek), 1976 r. (bp Wilhelm Pluta), 1981 r. (bp Paweł Socha), 1989 r. (bp Józef Michalik), 1994 r. (bp Paweł Socha), 1999 r. (bp Paweł Socha), 2005 r. (bp Adam Dyczkowski), 2010 r. (bp Stefan Regmunt), 2017 r. (bp Tadeusz Lityński)

Skip to content