poniedziałek , 27 września 2021

ŁAGOSZÓW WIELKI pw. św. Michała Archanioła

ks. mgr Jan SZULIM (1.08.2016) - proboszcz

Liczba wiernych: 3120

Erygowana: 1376 r.

Odpust: 29 września

Historia

Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1376 r. Pierwotny kościół pochodził prawdopodobnie z XV w. W I poł. XVI w. przechodzi w ręce luteran, którzy dokonują gruntownej jego przebudowy. Po zakończeniu zatargów religijnych, kościół oddano w ręce katolików 10 stycznia 1654 r. W tym czasie włączono także do parafii wsie: Sieroszowice i Buczynę. Ostateczna przebudowa kościoła nastąpiła w 1663 r. W czasie II wojny światowej został całkowicie zdewastowany.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

ŁAGOSZÓW WIELKI – pw. św. Michała Arch. (8.30)

Bud. 1663 r., gotyk, z kamienia polnego i cegły. Prezbiterium: Chrystus na krzyżu, barok. W ołtarzu drewniane antepedium obok renesansowa chrzcielnica. Przed ołtarzem na ścianie figury św. Józefa i św. Jadwigi. Ambona z płaskorzeźbami przedstawiającymi Ojców Kościoła: św. Hieronima, św. Augustyna, św. Ambrożego i św. Grzegorza.

BUCZYNA – pw. św. Bartłomieja Ap. (12.30)

Gotyk, bud. XVI w.

NOWA KUŹNIA – kaplica pw. MB Częstochowskiej (18.00 - sobota)

Bud. 1946 r., pośw. 1958 r.

RADWANICE – pw. Niepokalanego Serca NMP (18.00 - sobota, 10.00; 16.00)

Neogotyk, bud. XVI w.

SIEROSZOWICE – pw. św. Ap. Piotra i Pawła (11.30)

Bud. XVI w., gotyk.

Terytorium parafii

Buczyna, Dobromil, Kłębanowice, Lipin, Łagoszów Wielki, Nowa Kuźnia, Nowy Dwór, Radwanice, Sieroszowice, Strogoborzyce, Teodorów, Ulim, Zofiówka

Poprzedni proboszczowie

ks. Stanisław Haniewski – 1.07.1945 r.

ks. Ludwik Dębski – 15.09.1951 r.

ks. Stanisław Chabin – 1.10.1952 r.

ks. Henryk Zalewski – 10.07.1957 r.

ks. Piotr Kalita – 15.07.1958 r.

ks. Euzebiusz Żegżuła – 31.08.1964 r.

ks. Tadeusz Pirzecki – 25.08.1988 r.

ks. Mieczysław Bilski – 25.08.1991 r.

ks. Zbigniew Nidecki – 25.08.1992 r.

ks. Andrzej Tarabuła – 18.08.2003 r.

ks. Józef Popiel – 16.09.2006 r.

ks. Dariusz Siuda – 18.02.2012 r.

Powołania w parafii

ks. Krzysztof Bajorek

Wizytacje kanoniczne

1954 r. (ks. Andrzej Gromadzki), 1961 r. (bp Wincenty Urban), 1969 r. (bp Wilhelm Pluta), 1977 r. (bp Wilhelm Pluta), 1990 r. (bp Paweł Socha), 1997 r. (bp Paweł Socha), 2002 r. (bp Paweł Socha), 2007 r. (bp Adam Dyczkowski), 2013 r. (bp Stefan Regmunt)