ŁĘGOWO pw. św. Stanisława Biskupa

ks. Olgierd BANAŚ (24.08.1990) - proboszcz

ks. mgr Mirosław WĄSIEWICZ (13.03.2021) - administrator parafii

Liczba wiernych: 1600

Erygowana: 11 października 1957 r.

Odpust: 8 maja

Historia

Parafia została erygowana przez bp. Teodora Benscha. Początkowo kościołami w Łęgowie i Klępsku zarządzał ks. Ignacy Korolewski z Nowego Kramska, natomiast Buków należał do parafii Opalewo.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

ŁĘGOWO – pw. św. Stanisława Bpa (11.30)

Pierwszy zabytkowy, drewniany kościół spłonął w 1929 r. Obecna świątynia została zbudowana w latach 1930-1931, jako zbór protestancki. Pośw. 15 sierpnia 1945 r.

BUKÓW – pw. św. Józefa Oblubieńca (8.30)

Bud. na przełomie XVIII i XIX w., jako zbór protestancki, pośw. 10 sierpnia 1945 r.

KLĘPSK – pw. Nawiedzenia NMP (10.00)

Bud. XVI w. W 1576 r. mieszkańcy Klępska przeszli na protestantyzm, stąd i świątynia została zaadoptowana do potrzeb liturgii protestanckiej. Dzisiaj kościół ten, zwany także "Biblią w obrazach" jest przykładem architektury protestanckiej, z zachowanym autentycznym wystrojem wnętrza. Od 1945 r. świątynia przynależy do katolików. W ołtarzu drewniany tryptyk. Pośw. 10 sierpnia 1945 r.

Terytorium parafii

Buków, Karczyn, Klępsk, Łęgowo, Nowy Klępsk, Przygubiel

Poprzedni proboszczowie

ks. Jan Hrynkiewicz – 3.07.1958 r.

ks. Franciszek Rumanowski – 29.01.1965 r.

ks. Jan Surowiec – 15.10.1972 r.

ks. Stanisław Kielar – 17.09.1977 r.

Wizytacje kanoniczne

1959 r (bp Wilhelm Pluta), 1969 r. (bp Jerzy Stroba), 1976 r. (bp Paweł Socha), 1982 r. (bp Wilhelm Pluta), 1989 r. (bp Józef Michalik), 1995 r. (bp Paweł Socha), 2002 r. (bp Edward Dajczak), 2007 r. (bp Paweł Socha), 2013 r. (bp Tadeusz Lityński), 2020 r. (bp Paweł Socha)