poniedziałek , 17 maja 2021

LESZNO GÓRNE pw. Matki Bożej Królowej Polski

ks. mgr Janusz URBAN (1.08.2012) - proboszcz

Liczba wiernych: 1957

Erygowana: 16 lipca 1957 r.

Odpust: 3 maja

Historia

Początkowo, po II wojnie światowej teren parafii Leszno Dolne kanonicznie należał do parafii w Szprotawie, znajdując się w w granicach wrocławskiej administracji kościelnej. Od 29 czerwca 1972 r. przynależy do diecezji gorzowskiej. W 1980 r. administrator parafii ks. Jan Cisek uzyskuje pozwolenie na budowę kościoła w Lesznie Górnym. Budowę. Budynek ukończono w 1984 r. W październiku 1990 r. proboszcz zamieszkuje w Lesznie Górnym. Miejscowość ta od 1995 r. kanonicznie jest siedziba parafii.  W dniach 24-25 czerwca 1992 r. parafię nawiedza Kopia Cudownego Obrazu MB Częstochowskiej. Na terenie parafii w Lesznie Górnym jest kaplica prawosławna.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

LESZNO GÓRNE – pw. MB Królowej Polski (8.00, 11.00)

Współczesny, bud. 1981-1985 r. przez ks. J. Ciska, a potem ks. T. Dobruckiego, pośw. 19 listopada 1989 r. przez bp. Józefa Michalika.

LESZNO DOLNE – Wniebowzięcia NMP (9.30)

Romański i barokowy, bud. XVII w.; w prezbiterium obraz Wniebowzięcia NMP z XVII w.

Terytorium parafii

Biernatów, Bobrowice, Buczek, Kopane, Leszno Dolne, Leszno Górne, Sieraków, Szprotawka

Poprzedni proboszczowie

ks. Jan Cisek – 16.07.1957 r.

ks. Tadeusz Dobrucki – 15.07.1982 r.

ks. Tadeusz Czapkowicz – 3.12.1996 r.

ks. Stanisław Szura – 24.08.1999 r.

Powołania w parafii

ks. Krzysztof Czekaj, s. Elżbieta Cieślarczyk MEP

Wizytacje kanoniczne

1972 r. (bp Wincenty Urban),1987 r. (bp Paweł Socha), 1993 r. (bp Adam Dyczkowski), 1998 r. (bp Edward Dajczak), 2004 r. (bp Paweł Socha), 2009 r, (bp Paweł Socha), 2015 r. (bp Stefan Regmunt)