LGIŃ pw. św. Bartłomieja Apostoła

ks. mgr Andrzej NOWAKOWSKI (24.08.2016) - proboszcz

Liczba wiernych: 760

Erygowana: 1476 r.

Odpust: 24 sierpnia

Historia

Pierwsza wzmianka o miejscowości Lgiń i kościele pochodzi z 1311 r. Kolejny kościół budowany z drewna, powstał z fundacji rodziny Lgińskich w drugiej połowie XV w. na wzgórzu, na którym wznosi się obecna świątynia. Gdy ten uległ zniszczeniu, hrabina Nimfa Kęszycka, właścicielka wsi, ufundowała nowy - zbudowany w latach 1857-1860 r. Konsekracji dokonał arcybiskup poznański Leon Przyłuski w roku 1860. Parafia Lgiń, od początku swego istnienia, mimo zalewu protestantyzmu w XVI w., zawsze pozostawała katolicka. Należała do dekanatu wschowskiego i archidiecezji poznańskiej. W 1918 r., po powstaniu państwa polskiego, parafia znalazła się na terenie Rzeszy Niemieckiej. Została wtedy przyłączona do Prałatury Pilskiej. Na tereny te, wskutek  kolonizacji niemieckiego cesarstwa, przybywa coraz więcej ludności protestanckiej, której liczba w 1939 r. wynosi ok. 200 osób. Na przełomie lat 1945-1946, po działaniach wojennych, następuje wymiana ludności niemieckiej na polską. Zniknął protestantyzm.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

LGIŃ – pw. św. Bartłomieja Ap. (18.30 - sobota w okresie wakacji, 7.45, 12.00)

Bud. w latach 1857-60 w stylu neogotyckim, konsekr.  17 czerwca 1860 r.

HETMANICE – pw. św. Jana (9.00)

Bud. 1619 r., przebud. w stylu barokowym w XIX w. z kamienia i cegły, zniszczony w 1945 r., po długiej przerwie zostaje gruntownie odremontowany i poświęcony 27 grudnia 1981 r. Ołtarz główny znajduje się w kościele w Szlichtyngowej.

NOWA WIEŚ – kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (10.30)

Bud. w XIX w.

Terytorium parafii

Hetmanice, Lgiń, Nowa Wieś

Poprzedni proboszczowie

ks. Wojciech Grün – 1.04.1921 r.

ks. Marian Grześkowiak – 29.12.1955 r.

ks. Władysław Bury – 25.09.1972 r.

ks. Emil Gajewski – 14.06.1978 r.

ks. Kazimierz Pociask – 5.09.1978 r.

ks. Andrzej Skoczylas – 4.01.1993 r.

ks. Antoni Olichwer – 1.08.2005 r.

ks. Ryszard Marczyk – 2.08.2010

ks. Marcin Muszyński – 1.08.2016 r.

Powołania w parafii

ks. Marian Wojtunik MS

Wizytacje kanoniczne

1965 r. (bp Ignacy Jeż), 1973 r. (bp Wilhelm Pluta), 1979 r. (bp Paweł Socha), 1988 r. (bp Paweł Socha), 1993 r. (bp Paweł Socha), 1999 r. (bp Adam Dyczkowski), 2005 r. (bp Edward Dajczak), 2010 r. (bp Paweł Socha), 2016 r. (bp Tadeusz Lityński)