poniedziałek , 17 maja 2021

LIPKI WIELKIE pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

ks. mgr Krzysztof TOMASZEWICZ (2.08.2010) - proboszcz

ks. lic mgr Dariusz SIUDA (26.08.2019) - wikariusz

Liczba wiernych: 2980

Erygowana: 1946 r.

Odpust: 8 września

Historia

Istnienie parafii i kościoła wzmiankowane jest już od 1692 r. Patronami byli zawsze właściciele majątku (kolejno rodziny: von Rülicke, von Brand i Lehmann). Gmina ewangelicka w Lipkach była jednak dużo starsza, co wynika z istniejącego wyciągu metrykalnego odwołującego się do  księgi kościelnej z 1647 r. Do czasów II wojny światowej w miejscowej parafii zachowane były księgi kościelne od 1710 r. oraz księga kasowa od 1795 r. Początkowo kościół w Lipkach stanowił filię parafii w Goszczanowie, a od 26 czerwca 1861 r. stał się kościołem macierzystym dla ludności z Nowego Polichna i Lipek Małych.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

LIPKI WIELKIE – pw. Narodzenia NMP (8.15, 12.00)

Pierwotny kościół był budowlą szachulcową. Współcześnie istniejący kościół w Lipkach Wielkich wybudowany został w stylu neoromańskim w latach 1910-11 i służył gminie ewangelickiej. Jako świątynia katolicka obiekt poświęcony został 13 listopada 1946 r., konsekrowany 7 października 1993 r. Prezbiterium: obraz Matki Bożej Zwycięskiej z roku 1946.

GOSZCZANOWIEC – pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus (10.45)

Bud. 1915 r., pośw. 1945 r.

GOSZCZANOWO – pw. św. Jana M. Vianney’a (9.30)

Bud. 1915 r., neogotyk, pośw. 1945 r.

GOSZCZANÓWEK – pw. św. Jana Chrzciciela (12.15)

Bud. 1920 r., neogotyk, pośw. 1949 r.

LIPKI MAŁE – pw. św. Stanisława Kostki (16.30 - sobota)

Bud. 1917 r., pośw. 1946 r.

NOWE POLICHNO – pw. św. Izydora (10.00)

Bud. 1920 r., neoromański, pośw. 1947 r.

Terytorium parafii

Baranowice, Duraczewo, Goszczanowiec, Goszczanowo, Goszczanówek, Jastrzębnik, Kijów, Lipki Małe, Lipki Wielkie, Ludzisławice, Mąkoszyce, Nowe Łąki, Nowe Polichno.

Poprzedni proboszczowie

ks. Stanisław Klim SDB – 1.04.1946 r.

ks. Wacław Rybicki SDB – 15.06.1946 r.

ks. Antoni Niebrzydowski SDB – 30.08.1961 r.

ks. Stanisław Trus SDB – 30.08.1970 r.

ks. Józef Wittbródt SDB – 21.07.1975 r.

ks. Edmund Jacek SDB – 3.08.1976 r.

ks. Julian Jagiełło SDB – 15.07.1982 r.

ks. Jan Nuckowski – 25.08.1988 r.

ks. Antoni Bołbot – 20.08.1998 r.

ks. Jan Sobolewski – 6.08.2002 r.

ks. Robert Decker – 1.08.2005 r.

Powołania w parafii

ks. Stefan Sztuba SDB, s. Ewa Błaszczyszyn SDB, ks. Marcin Krechowicz

Wizytacje kanoniczne

1949 r. (ks. Stanisław Klimma), 1955 r. (ks. Józef Czapran), 1960 r. (bp Ignacy Jeż), 1968 r. (bp Wilhelm Pluta), 1977 r. (bp Paweł Socha), 1984 r. (bp Paweł Socha), 1990 r. (bp Józef  Michalik), 2000 r. ( bp Paweł Socha), 2006 r. (bp Paweł Socha), 2012 r. (bp Adam Dyczkowski), 2019 r. ( bp Paweł Socha)