poniedziałek , 6 grudnia 2021

STARE KUROWO pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła

ks. kan. dr Roman SKARŻYŃSKI (21.09.1987) - proboszcz

ks. mgr Zdzisław SZMIRSKI (25.08.2018) - wikariusz

Liczba wiernych: 3860

Erygowana: 1 czerwca 1951 r.

Odpust: 29 czerwca

Historia

Do 1945 r. tereny obecnej parafii były zamieszkałe przez ludność protestancką. Kilka rodzin katolickich korzystało z kościołów w Drezdenku i Strzelcach Kraj. Ludność katolicka zasiedla te tereny po roku 1945. Ks. Z.  Siekierko poświęcił kościół w Starym Kurowie i nadał tytuł Imienia NMP, a jego następca ks. M. Rozlepiło rozwinął życie parafialne święcąc zbory poprotestanckie, tworząc bractwa religijne oraz Caritas. Pierwsze misje odbyły się już w 1946 r. W dniu 27 maja 1947 r. wizytację parafii przeprowadził Administrator Apostolski ks. Edmund Nowicki i dokonał zmiany tytułu kościoła Imienia NMP na św. Apostołów Piotra i Pawła. W latach 1951-1978 parafią kierują bazylianie obrządku grekokatolickiego. Od 1978 r. pracę w parafii objęli księża diecezjalni.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

STARE KUROWO – pw. św. Ap. Piotra i Pawła (8.00, 11.00)

Bud. 1877 r. w stylu neogotyckim, ma charakterystyczną wieżę z murowanym hełmem, jednonawowy, kryty blachą cynkową, konsekrowany 21 grudnia 1986 r. Prezbiterium: rzeźba wykonana w drewnie dębowym z 1985 r. przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę.

BŁOTNICA – pw. św. Michała Archanioła (16.00 - sobota)

Gotyk, zbudowany w XIX w., pośw. 29 września 1946 r.

GŁĘBOCZEK – pw. św. Barbary (10.45)

Bud. XIX w., pośw. 4 grudnia 1946 r.

NOWE KUROWO – pw. MB Szkaplerznej (9.30)

ŁĄCZNICA – pw. Narodzenia NMP (9.30)

Bud. XIX w., w stylu neoromańskim, pośw. 8 maja 1946 r.

ŁĘGOWO – pw. MB Szkaplerznej

Bud. 1900 r., pośw. 16 lipca 1946 r.

PŁAWIN – pw. MB Nieustającej Pomocy (12.00)

Bud. w XIX w., pośw. 20 czerwca 1946 r.

ROKITNO – w domu prywatnym (16.00 - sobota)

NOWE KUROWO – kaplica zakonna

Terytorium parafii

Błotnica, Głęboczek, Górzyska, Kawki, Łącznica, Łęgowo, Modropole, Nowe Kurowo, Pławin, Przynotecko, Rokitno, Stare Kurowo

Poprzedni proboszczowie

ks. Zygmunt Siekierko – 20.09.1945 r.

ks. Michał Rozlepiło – 1.12.1945 r.

o. Włodzimierz Hajduk OSBM – 24.02.1950 r.

ks. Józef Pohla – 1.07.1978 r.

ks. Janusz Idzik – 16.08.1979 r.

Powołania w parafii

ks. Jerzy Szakiel, s. Małgorzata Sawicka

Wizytacje kanoniczne

1947 r. (ks. Edmund Nowicki), 1954 r. (ks. Zygmunt Szelążek), 1959 r. (bp Jerzy Stroba), 1967 r. (bp Ignacy Jeż), 1974 r. (bp Wilhelm Pluta), 1980 r. (bp Paweł Socha), 1988 r. (bp Józef Michalik), 1993 r. (bp Paweł Socha), 1998 r. (bp Adam Dyczkowski), 2004 (bp Edward Dajczak), 2009 r. (bp Paweł Socha), 2015 r. (bp Tadeusz Lityński)