STAROSIEDLE pw. św. Jana od Krzyża

ks. mgr Robert PERŁAKOWSKI (1.08.2018) - proboszcz

Liczba wiernych: 2300

Erygowana: 12 lutego 1946 r.

Odpust: 14 grudnia

Historia

Starosiedle i okoliczne wioski przed erygowaniem parafii należały do parafii w Gubinie. Nowo powstała parafia posiadała wtedy trzy kościoły: parafialny w Starosiedlu i dwa kościoły filialne w Stargardzie Gub. oraz w Kopernie (dawnej Kopce). W Gębicach (przy drodze do Stargardu Gubińskiego) w czasie II wojny światowej był obóz dla ludności cywilnej, w którym więziono o. Maksymiliana M. Kolbe. Z kolei w pastorówce, będącej obecnie plebanią, 20 sierpnia 1886 r. urodził się Paul Tillich, wybitny teolog i filozof, uznawany za jednego z najbardziej wpływowych myślicieli protestanckich XX w.

Kościoły (Msze św. w niedzielę):

STAROSIEDLE – pw. św. Jana od Krzyża (9.00, 12.00)

Romański, bud. XVII w., pośw. 10 lutego 1946 r. Prezbiterium: obraz z czasów przed Reformacją - przedstawiający św. Jana od Krzyża.

KOPERNO – pw. MB Bolesnej (9.00)

Gotyk, bud. 1850 r., pośw. 10 lutego 1946 r.

ŁAZY – kaplica pw. MB Królowej Polski (12.00)

Kaplica w świetlicy.

STARGARD GUBIŃSKI – pw. św. Józefa (10.30)

Romański, bud. 1446 r., pośw. 10 lutego 1946 r.

WITASZKOWO – pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (9.00)

Romański, bud. 1749 r., pośw. 30 maja 1947 r.

WĘGLINY – kaplica pw. MB Częstochowskiej (10.30)

Kaplica w świetlicy.

Terytorium parafii

Chęciny, Chociejów, Czarnowice, Gębice, Grodziszcze, Jałowice, Jasienica, Koperno, Kozów, Kujawa, Kumiałowice, Laski, Łazy, Sieńsk, Stargard Gub., Starosiedle, Węgliny, Wielotów, Wierzchno, Witaszkowo

Poprzedni proboszczowie

ks. Józef Jagiełło – 13.09.1950 r.

ks. Apolinary Spajer – 8.09.1954 r.

ks. Józef Dulak – 1.12.1958 r.

ks. Wacław Kocot – 25.08.1960 r.

ks. Stanisław Kłos – 25.11.1968 r.

ks. Adam Baran – 1.03.1981 r.

ks. Zdzisław Skorek – 22.08.1995 r.

ks. Bogdan Kusiak – 20.08.1998 r.

Powołania w parafii

s. Maria Kolasińska CII

Wizytacje kanoniczne

1982 r. (bp Paweł Socha), 1989 r. (bp Paweł Socha), 1994 r. (bp Edward Dajczak), 1999 r. (bp Adam Dyczkowski), 2005 r. (bp Paweł Socha), 2011 r. (bp Paweł Socha), 2018 r. (bp Paweł Socha)