STRZELCE KRAJEŃSKIE pw. św. Franciszka z Asyżu

ks. kan. mgr Jacek MAKOWIECKI (1.08.2011) - proboszcz

ks. mgr Wojciech LISIEWICZ (25.08.2020) - wikariusz

ks. mgr Marcin WOŹNIAK (25.08.2020) - wikariusz

ks. mgr Maciej DROZD (25.08.2022) - rezydent

ks. Andrzej BLINKIEWICZ (3.03.2022) - rezydent

Liczba wiernych: 11100

Erygowana: 1 sierpnia 1936 r.

Odpust: 4 października

Historia

Początek parafii sięga pierwszej połowy XII w. Do osady Strzelców Książęcych, zwanej Strzelce, Albert Niedźwiedź sprowadza augustianów, którzy od 1134 r budują kościół, szpital oraz zakładają klasztor. Podczas walk granicznych w 1290 r. kościół zostaje spalony.

Po otrzymaniu pomocy od kapituły w Kamieniu, zakonnicy budują nową, gotycką, trójnawową świątynię. W 1554 r., wskutek nacisków i agresji protestantów, Augustianie zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru. Tym samym parafia katolicka w Strzelcach przestała istnieć na okres prawie czterystu lat. Od pierwszej połowy XIX w. Strzelce przynależały do parafii w Gorzowie Wlkp. Ze względu jednak na rozwój wspólnoty rzymskokatolickiej w Strzelcach i sąsiednich miejscowościach, dekretem Kurii Archidiecezjalnej we Wrocławiu powołana została nowa parafia 1 sierpnia 1936 r. Teren parafii obejmował wtedy Strzelce Krajeńskie, Stare Kurowo, Górki Noteckie, Dobiegniew, Ogardy, Bobrówko oraz inne przyległe miejscowości. W 1940 r. na tym obszarze było 450 katolików.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

STRZELCE KRAJ. – pw. św. Franciszka z Asyżu (7.00, 11.15)

Bud. 1929 r., neoromański. Prezbiterium: dębowy ołtarz, na głównej ścianie obraz św. Franciszka z Asyżu.

STRZELCE KRAJ. – pw. MB Różańcowej (9.00, 10.15, 12.15, 18.00)

Odbud. w latach 1957-73, pośw. 3 czerwca 1973 r.

GARDZKO – pw. św. Jana Chrzciciela (9.00)

Bud. w XIX w., barok, pośw. 24 czerwca 1947 r.

LICHEŃ – pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (10.30)

Bud. w XVIII w., pośw. 1958 r.

DŁUGIE – tymczasowa kaplica (10.30)

SŁAWNO – tymczasowa kaplica (12.00)

Terytorium parafii

Ciecierzyn, Czyżewo, Długie, Gardzko, Golczewice, Licheń, Piastowo, Sidłów, Sławno, Strzelce Klasztorne, Strzelce Krajeńskie

Poprzedni proboszczowie

ks. Zygmunt Siekierko – 29.06.1945 r.

ks. Tadeusz Brodzik – 16.08.1957 r.

ks. Stanisław Stępień – 10.11.1962 r.

ks. Mieczysław Wykrota – 16.09.1975 r.

ks. Stanisław Pawul – 7.08.1989 r.

ks. Ryszard Kolano – 10.08.2004 r.

ks. Mirosław Maciejewski – 1.08.2005 r.

Wizytacje kanoniczne

1954 r. (ks. Zygmunt Szelążek), 1959 r. (bp Jerzy Stroba), 1967 r. (bp Ignacy Jeż), 1974 r. (bp Wilhelm Pluta), 1980 r. (bp Józef Michalik), 1993 r. (bp Paweł Socha), 1998 r. (bp Adam Dyczkowski), 2004 r. (bp Edward Dajczak), 2009 r. (bp Paweł Socha), 2015 r. (bp Tadeusz Lityński)

Skip to content