ŚWIEBODZIN pw. Miłosierdzia Bożego

ks. kan. lic. mgr Mariusz KOŁODZIEJ (1.08.2018) - proboszcz, kustosz sanktuarium

ks. mgr Piotr CUPIAŁ (25.08.2020) - wikariusz

ks. mgr Krzysztof MARCINKOWSKI (21.09.2020) - wikariusz

ks. dr Dariusz WOŁCZECKI (21.03.2020) - rezydent

ks. dr hab. Dariusz ŚMIERZCHALSKI-WACHOCZ, prof. US (20.11.2020) - rezydent

Liczba wiernych: 8708

Erygowana: 25 sierpnia 1999 r.

Odpust: Niedziela Miłosierdzia Bożego (II Wielkanocna)

Podczas wizytacji 27 listopada 1987 r. bp Józef Michalik polecił ks. Sylwestrowi Zawadzkiemu – ówczesnemu proboszczowi parafii pw. NMP Królowej Polski, budowę kaplicy lub kościoła na Osiedlu Łużyckim w Świebodzinie. Podczas polowej mszy św. 16 kwietnia 1994 r. bp Adam Dyczkowski poświęcił i wmurował kamień węgielny pod budowę nowej świątyni pw. Miłosierdzia Bożego. Wybudowany kościół pobłogosławił 20 grudnia 1998 r. bp Paweł Socha, a 25 sierpnia 1999 r. bp Adam Dyczkowski podpisał dekret erygujący parafię pw. Miłosierdzia Bożego. Poświęcenia kościoła i ustananowienia sanktuarium dokonał 22 listopada 2008 r. bp Stefan Regmunt.

Idea budowy figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie narodziła się krótko po tym, jak miasto i gmina Świebodzin zostały zawierzone opiece Chrystusa Króla. Aktu tego dokonał biskup diecezjalny Adam Dyczkowski 26 listopada 2000 r. Pomysłodawcą był ks. Sylwester Zawadzki, który dokonał wyboru lokalizacji figury. W 2005 r. doszło do zakupu działki i rozpoczęła się budowa, która trwała do 2010 r. W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 21 listopada 2010 r. podczas polowej mszy św. pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza i z udziałem metropolity szczecińsko-kamieńskiego, abp. Andrzeja Dzięgi, bp Stefan Regmunt pobłogosławił figurę. Około 250-tonowy posąg liczy 36 m wysokości i jest wyższy od słynnej figury Chrystusa z Rio de Janeiro.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

ŚWIEBODZIN – pw. Miłosierdzia Bożego (7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 16.00 - poza okresem wakacyjnym, 18.00, 20.30)

Współczesny, bud. w latach 1990-2008, pośw. 22 listopada 2008 r. przez bp. Stefana Regmunta.

RAKÓW – pw. św. Jadwigi (11.30)

Bud. 1727 r., od 22 lipca 1815 r. udostępniany protestantom na ich nabożeństwa.

RUDGERZOWICE – pw. MB Nieustającej Pomocy (10.00)

Pierwotnie drewniany, w 1759 r. spalony przez Kozaków, do 1818 r. należał do cysterek trzebnickich. Obecny bud. w XIX w., pośw. 26 lutego 1946 r.

Terytorium parafii

Osogóra, Podlesie, Raków, Rosin, Rudgerzowice, Świebodzin (ul. Apartamentowa, ul. Cisowa, ul. Dożynkowa, ul. Jaśminowa, ul. Jodłowa, ul. Kościuszki, ul. Krasińskiego, ul. Kreta, ul. Lipowa, ul. Łużycka od nru 30, ul. Mickiewicza, ul. Modrzewiowa, ul. Nowa, Os. Kopernika, Os. Łużyckie, Os. Południowe, Os. Słoneczne, ul. Paderewskiego, ul. Poprzeczna, ul. Pułaskiego, ul. Sienkiewicza, ul. Słoneczna, ul. Sosnowa, ul. Sulechowska, ul. Świerkowa, ul. Willowa, ul. Za Groblą)

Poprzedni proboszczowie

ks. Sylwester Zawadzki – 25.08.1999 r.

ks. Zygmunt Zimnawoda – 2.08.2010 r.

ks. Jan Romaniuk – 1.07.2014 r.

Powołania wparafii

ks. Jacek Tonkowicz, ks. Marcin Kliszcz, o. Arkadiusz Krasicki CSSp, o. Daniel Biednak OMI

Wizytacje kanoniczne

2004 r. (bp Adam Dyczkowski), 2010 r. (bp Stefan Regmunt), 2015 r. (bp Paweł Socha)

Galeria

  • swiebodzin_figura_chrystusa_krola