poniedziałek , 20 września 2021

TRZEBICZ pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

ks. kan. mgr Tadeusz WOŁOSZYN (1.08.2009) - proboszcz

ks. kan. mgr Stanisław JASTKOWSKI (30.09.2009) – emeryt

Liczba wiernych: 2060

Erygowana: 1 kwietnia 1951 r.

Odpust: Uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa

Historia

Powstanie miejscowości Trzebicz przypada na koniec XI w. Pierwotnie należała ona do administracji w Poznaniu. Od 1235 r. – do biskupstwa  w Kamieniu i archidiakonatu w Strzelcach. Na skutek częstych zatargów z Niemcami Trzebicz był kilkakrotnie spalony. W XVI w., po śmierci biskupa Erazma w Kamieniu, Trzebicz przeszedł w ręce protestantów. Pod koniec  XIX w. wybudowano tu dla ludności protestanckiej  świątynię, która stoi do dzisiaj. Rok 1945 przynosi  wymianę ludności niemieckiej – protestanckiej, na ludność polską –  katolicką.

Pierwszym ważnym wydarzeniem w tworzeniu zrębów pod nową parafię było poświęcenie Kościoła w Trzebiczu 29 września 1945 r. przez ks. Teofila Widełka z Drezdenka. Kościół otrzymał wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa i kanonicznie przyłączono go do parafii w Drezdenku. Kościół w Gościmiu został poświęcony 8 września 1946 r., natomiast w Przynotecku – 21 października 1948 r.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

TRZEBICZ – pw. Najśw. Serca Pana Jezusa (8.00, 11.30)

Bud. w XIX w. w stylu neogotyckim, kryty dachówką, pośw. 9 września 1946 r. Prezbiterium: figura gipsowa Pana Jezusa z otwartym sercem.

GOŚCIM – pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (10.15, Msza św. odprawiana jest również w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Gościmiu o 17.00 w sobotę)

Neogotyk, bud. koniec XIX w., pośw. 8 września 1946 r.

PRZYNOTECKO – pw. MB Częstochowskiej (9.00)

Bud. w XVIII w., pośw. 21 października 1948 r.

Terytorium parafii

Bagniewo, Gościm, Przynotecko, Trzebicz, Trzebicz Młyn, Trzebicz Nowy, Zielątkowo

Poprzedni proboszczowie

ks. Teofil Widełko CRL – 09.1945 r.

ks. Jan Wujek MSF – 25.09.1945 r.

ks. Leopold Filipowski – 23.03.1948 r.

ks. Wiktor Markiewicz – 24.08.1950 r.

ks. Józef Jagiełło – 9.03.1957 r.

ks. Stefan Kałużny – 24.05.1961 r.

ks. Władysław Kasprzak – 8.07.1968 r.

ks. Stanisław Grudzień – 25.08.1988 r.

ks. Henryk Urzykowski – 25.09.1994 r.

ks. Zbigniew Wokotrub – 25.08. 1996 r.

ks. Antoni Bołbot – 6.08.2002 r.

Powołania w parafii

ks. Eugeniusz Kurzawa, ks. Józef Kowalczyk, ks. Roman Prosnowski, ks. Ryszard Rudkiewicz, ks. Tomasz Szatanik CRL, o. Robert Żuczkowski OFM Cap., ks. Tomasz Szydełko

Wizytacje kanoniczne

1988 r., 1993 r. (bp Paweł Socha), 1998 r. (bp Adam Dyczkowski), 2004 (bp Edward Dajczak), 2009 r. (bp Paweł Socha), 2015 r. (bp Tadeusz Lityński)