poniedziałek , 24 czerwca 2024

ŻAGAŃ pw. św. Józefa

ks. mgr Janusz BREMBOR (1.08.2016) - proboszcz

Liczba wiernych: 1410

Erygowana: 6 stycznia 1983 r.

Odpust: 19 marca

Historia

20 lipca 1982 r. bp Wilhelm Pluta ustanowił samodzielny wikariat przy kaplicy pw. św. Józefa na Moczyniu. Jej duszpasterzem został ks. Władysław Kulka. 6 stycznia 1983 r. placówka została przekształcona w odrębną parafię. Miejscowy proboszcz pełnił również funkcję kapelana szpitala miejskiego. Wyremontowana kaplica cmentarna była równocześnie miejscem odprawiania nabożeństw, jak również katechizacji. 19 marca 1984 r. ówczesne władze udzieliły pozwolenia na budowę domu parafialnego, który następnie poświęcił bp Paweł Socha podczas wizytacji w 1986 r. 31 sierpnia 1988 r. Urząd Miasta wydał zgodę na rozbudowę kościoła. W kwietniu 1994 r. ukończono surowy stan całego kościoła. W czerwcu 1993 r. przeniesiono na wolnostojącą, murowaną dzwonnicę trzy dzwony: „Święty Józef”, „Niepokalane Serce Maryi”, „Najświętsze Serce Pana Jezusa”, które poświęcił bp Józef Michalik 22 listopada 1992 r. 14 listopada 1999 r. zawiązuje się Parafialny Zespół Caritas. 13 września 2003 r. w prezbiterium kościoła ustawiono ołtarzowy tryptyk ku czci patrona parafii św. Józefa. Konsekracji kościoła dokonał bp Adam Dyczkowski 2 października 2004 r.

Kościoły (Msze św. w niedzielę)

ŻAGAŃ – pw. św. Józefa (8.00, 10.30)

Nowoczesny. Prezbiterium: płaskorzeźby przedstawiające św. Józefa i Pana Jezusa oraz aniołów po bokach.

ŻAGAŃ – pw. Krzyża Świętego (12.00)

Neogotyk w stylu francuskim, bud. 1848-49 r., pośw. 29 listopada 1849 r.

Terytorium parafii

Żagań (ul. Drzewna, ul. Kolejowa nry nieparzyste 91-99, ul. Konarskiego, ul. Końcowa, ul. Krótka, ul. Leśna, ul. Nowa, ul. Piaskowa, ul. Pogodna, ul. Polna, ul. Szkolna, ul. Środkowa, ul. Tartakowa, ul. Wiejska, ul. Żelazna, Osada Karliki)

Poprzedni proboszczowie

ks. Władysław Kulka – 11.04.1983 r.

ks. Rafał Zięciak – 26.08.1994 r.

ks. Grzegorz Polowczyk – 3.10.2002 r.

ks. Roman Litwińczuk – 1.08.2012 r.

Powołania w parafii

ks. Edward Szuper, ks. Bogusław Grzebień, ks. Mieczysław Kozłowski CM, o. Wiesław Majewski CSsR, br. Sebastian Wnęk CM, s. Zofia Naruszewicz CMN, s. Korneliana Kwiatkowska SłużD.

Wizytacje kanoniczne

1992 r. (bp Józef Michalik), 1997 r. (bp Edward Dajczak), 2004 r. (bp Paweł Socha), 2009 r. (bp Stefan Regmunt), 2015 r. (bp Paweł Socha)

Skip to content