Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym

„Na drodze wiary podstawowym powołaniem jest zawsze powołanie do bycia uczniem” – mówił bp Tadeusz Lityński 10 października podczas Mszy św., która poprzedziła inaugurację roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wlkp.

Mszy św. przewodniczył bp pomocniczy Adrian Put, a homilię wygłosił bp Tadeusz Lityński, który tego dnia przypomniał, że życie chrześcijańskie nie zaczyna się od działania, lecz od słuchania i wiary. – Dopiero gdy chrześcijanin otrzyma Ducha Świętego, możliwe jest postępowanie oparte na wierze i mocy Ducha Świętego – podkreślił kaznodzieja.

– To ważna lekcja dla was na czas seminaryjnej formacji. Im dłużej jest się w seminarium, tym bardziej wzrasta nas pragnienie wyjścia do działania ewangelizacyjnego i duszpasterskiego. Nieraz możecie się zastanawiać, po co aż sześć lat? Po co tyle czasu w kaplicy, na medytacji, w bibliotece, na wykładach? Skoro tyle ludzkich serc czeka poza murami tego domu, by do nich pójść, by działać, by głosić – dodał.

Kaznodzieja przypomniał również, że na drodze wiary podstawowym powołaniem jest zawsze powołanie do bycia uczniem. – Choć świat tak często wymaga od nas – alumnów, kapłanów, biskupów postawy nauczycieli by doradzić, podpowiedzieć, wytłumaczyć, poprowadzić, mieć mądrość na każdą okoliczność, to jednak nasze serca powinny być zawsze sercami uczniów, którzy zawsze są gotowi słuchać. S słuchać Boga, Jego nauki, Jego wskazań – zauważył bp Lityński.

Dalsza uroczystości odbyły się auli seminaryjnej. Tu swoje przemówienie inauguracyjne wygłosił rektor seminarium ks. Mariusz Jagielski, który nie tylko podkreślił, że to już piąta inauguracja po przenosinach formacji do dawnego Domu Biskupiego przy ul. 30 stycznia w Gorzowie Wlkp. – To już 78 inauguracja w historii istnienia naszego Wyższego Seminarium Duchownego – mówi rektor. – Jest dla nas radością, że w tym roku formację do kapłaństwa rozpoczyna czterech kandydatów. Zawsze nowe twarze w naszym domu to życie. Istniejemy po to, aby móc towarzyszyć tym, którzy rozpoznają powołanie i chcą za nim iść – dodał.

Do zebranych zwrócił się także dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego – ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki, a także dyrektor Instytutu Studiów Wyższych w Gorzowie Wlkp. – ks. dr Dariusz Mazurkiewicz.

Inauguracyjny wykład zatytułowany „Kościół i jego alternatywy” wygłosił ks. dr. hab. Andrzej Draguła. – Badania nad religijnością pokazują, że wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie rośnie odsetek ateistów – mówił prelegent.

Prelegent zauważył, że ludzie znajdują dzisiaj duchowość poza religią i religijność poza Kościołem. Ks. Draguła odniósł się do badań Harvard Divinity School z 2015 roku pokazujących, że młodzi ludzie w poszukiwaniu sensu życia wciąż szukają „zarówno głębokiego doświadczenia duchowego, jak i doświadczenia wspólnotowego”. – Można to samo powiedzieć o Europejczykach i Polakach – zauważył prodziekan ds. Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

– Młodzież wypisująca się z religii i przestająca przystępować do sakramentów nie popada koniecznie, jak nam się wydaje, w ateizm i nihilizm. W dużej mierze zostaje zagospodarowana przez uproszczone, popowe, często prymitywne propozycje duchowe, czy altereligijne będące erzacem wiary – dodał.

W inauguracji wziął udział m.in. rektorzy i przedstawiciele uczelni: dr Anna Czekirda – rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim dr Anna Czekirda, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk – prorektor ds. Nauki Akademii Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, prof. dr hab. Tomasz Jurek – kierownik Zakładu Nauk Humanistycznych i Społecznych Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Do Gorzowa Wlkp. przyjechali także rektorzy seminariów: ks. dr Zbigniew Woźniak – rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, o. dr Sebastian Łuszczki – rektor Wyższego Seminarium Ojców Oblatów w Obrze i ks. dr Radosław Suchorab – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

Seminaryjna wspólnota liczy w tym roku 15 alumnów. Wśród nich jest dwóch diakonów przygotowujących się do święceń prezbiteratu. Jeden kleryk jest na roku piątym, jeden na czwartym, trzech na trzecim oraz po czterech na drugim i pierwszym roku.

Nowi klerycy pochodzą z Czerwieńska, Gorzowa Wlkp., Radnicy i Jasienia.

Główną siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest kompleks pocysterski w Gościkowie-Paradyżu. Od pięciu lat klerycy formują się w gorzowskim alumnacie w dawnym Domu Biskupim przy ul. 30 stycznia.

kk

Sprawdź także

Adwent i nowy rok duszpasterski

W niedzielę 1 grudnia Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent – okres …

Skip to content