poniedziałek , 13 stycznia 2025

Jubileusz 50-lecia Ruchu Światło-Życie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 1 września odbył się ostatni akcent świętowania 50-lecia Ruchu Światło-Życie na Środkowym Nadodrzu. Oazowiczom towarzyszył bp Krzysztof Włodarczyk – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie.

Głównym punktem niedzielnego świętowania była się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp Krzysztof Włodarczyka, który w homilii zachęcił świętujących oazowiczów, aby chwycili się śladów Maryi jako najlepszej Matki. – Maryja jest dla nas przede wszystkim najdoskonalszym wzorem wiary. Co to znaczy naśladować Maryję w wierze? To nie tylko wierzyć, że Bóg jest i jest Wszechmogący, ale Ona nas dzisiaj uczy na nowo, żeby ufać Bogu, żeby całkowicie zdać się na Niego – mówił biskup bydgoski. – Maryja uczy nas konsekwencji w wierze, a więc nieustannego wybierania Boga, żeby zajmował On centralne miejsce w naszym życiu. To miejsce ma być niezagrożone przez przyjemności, pieniądze, pracę, nonszalancję i wszystkie inne „świecidełka” i pseudowartości. Wiara konsekwentna jest nam bardzo bliska przez naszego mistrza czcigodnego Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. On jest wzorem wiary konsekwentnej i do takiej wiary nas zaprasza – dodał kaznodzieja.

Zachęcił też oazowiczów do uczenia się od Maryi wiary ewangelizującej świat. – Wiemy jak to jest dzisiaj niemodne i niepoprawne politycznie, staroświeckie, średniowieczne – zauważył biskup bydgoski. – Ewangelia ma w nas żyć i mamy tym emanować. Mamy to wypowiedzieć i głosić, najlepiej przez swój styl życia – dodał.

Za obecność charyzmatu Ruchu Światło-Życie tego dnia z oazowiczami dziękował również bp pomocniczy Adrian Put i bp Tadeusz Lityński. – Jubileusz Ruchu Światło-Życie na Środkowym Nadodrzu to 50 lat życia tętniącego modlitwą, świadectwem wiary, apostolatem, odważnym przekazywaniem słowa Bożego, także odważną formacją. Pragnę wszystkim uczestnikom, w tym roku jubileuszowym, z tego rokitniańskiego wzgórza, serdecznie za to podziękować – podkreślił na zakończenie bp Lityński.

Biskup zielonogórsko-gorzowski zachęcił też oazowiczów do odważnego świadectwa nawiązując do słów św. Jana Pawła II: „Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte”. – Te słowa do zadanie na współczesny czas. I dzisiaj dostrzegamy, że nie możemy się uchylić od obowiązku głoszenia Chrystusa. Nie możemy się uchylić od obowiązku kontynuowania misji tego charyzmatu Ruchu Światło-Życie – mówił bp Lityński.

W Niedzielę odbyła się również „Wielka Agapa Półwiecza”, koncert uwielbienia udziałem Jakuba Tomalaka i zespołu KWU oraz zawierzenie Ruchu Światło-Życie Matce Cierpliwie Słuchającej. Dzień wcześniej świętowali członkowie dawnych i obecnych diakonii diecezjalnych. Tego dnia po Mszy św. bp Paweł Socha poświęcił kaplicę Namiotu Spotkania w ogrodach roktiniańskich.

Świętowanie skupiło byłych i obecnych oazowiczów, a także wszystkich, którym jest bliski charyzmat Ruchu Światło-Życie.

Jubileusz oazowicze świętowali cały rok. M.in. była peregrynacja ikon jubileuszowych, gala półwiecza, a nawet bal. Przez pół wieku, w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, blisko 450 tysięcy osób przeszło drogę formacji lub przynajmniej raz wzięło udział w rekolekcjach

wakacyjnych. – To wielka rzesza ludzi! Dziękczynienie na pewno ma sens, jeśli widzi się konkretne owoce minionych 50 lat – małżeństw i rodzin, które zostały zawarte i założone poprzez drogę formacji, wszystkich powołań kapłańskich i zakonnych. Przez pół wieku udało się ukształtować wiele odpowiedzialnych i oddanych pokoleń nie tylko w służbie Kościołowi, ale także ojczyźnie – podkreśla ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Początki Ruchu „Światło-Życie” w diecezji gorzowskiej sięgają roku 1974. „Przeprowadzono wówczas w Rokitnie pierwsze oazy dla dziewcząt z archidiecezji wrocławskiej. Wśród nich było kilka osób z Pławia koło Krosna Odrz. Również na rok 1974 zostały przez diecezję zamówione miejsca na oazach wakacyjnych w Krościenku. Niestety, z powodu pewnych niedopatrzeń, uczestnicy z diecezji nie dojechali na te rekolekcje. Inaczej było w przypadku rodzin. W rekolekcjach oazowych dla rodzin w Krościenku w roku 1974 uczestniczyło kilka osób z diecezji, pochodzących z parafii Iłowa Żagańska. Do uczestnictwa w oazie zachęcił je proboszcz – ks. Józef Kutermak” – czytamy na jubileuszowej stronie internetowej 50.lubuskaoaza.pl.

Po zakończeniu oaz wakacyjnych w tymże roku z inicjatywy ks. Blachnickiego odbyło się pierwsze podsumowanie oaz rodzinnych. Pierwszy, historyczny krąg oazy rodzin w diecezji gorzowskiej powstał w roku 1974 w parafii Iłowa Żagańska. Warto w tym miejscu wspomnieć, że krąg rodzinny w Iłowej był każdego roku odwiedzany przez siostrę Jadwigę Skudro.

kk

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content