Liturgia Wielkiego Piątku

„Czym jest ten pocałunek krzyża w Wielki Piątek? To jest wyznanie wiary w nasze zbawienie” – mówił bp Tadeusz Lityński, który przewodniczył Liturgii Wielkiego Piątku w parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie.

Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się od gestu prostracji. Celebrans po wejściu do kościoła w całkowitym milczeniu padł na twarz przed ołtarzem. Dalej miało miejsce lektura czytań biblijnych o męce Chrystusa, zwłaszcza opisu Męki Pańskiej wg św. Jana, modlitwa powszechna za Kościół i świat w formie dziesięciu rozbudowanych wezwań, adoracja krzyża i Komunia św. Obrzęd zakończył się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. Grobu Pańskiego.

Cisza, powaga i skupienie to słowa, które zdaniem biskupa charakteryzują liturgię Wielkiego Piątku. Pasterz diecezji w homilii przybliżył wiernym kolejne momenty liturgii Wielkiego Piątku. – Czym jest ten pocałunek krzyża w Wielki Piątek? To jest wyznanie wiary w nasze zbawienie. Wyznanie szacunku i wdzięczności wobec Jezusa, który tak drogo zapłacił za nasze zbawienie od grzechu i śmierci – mówił bp Lityński.

– W Wielki Piątek pochylamy się w pokorze i rozważamy najważniejszą śmierć, jaka kiedykolwiek wydarzyła się na ziemi (…). Przez tę śmierć Bóg wkroczył w życie człowieka z Bożym miłosierdziem. Boże Miłosierdzie przychodzi do nas przez krzyż, a krzyż prowadzi nas do zmartwychwstania. I dzisiaj uświadamiamy sobie, że krzyż jest kluczem otwierającym niebo – kontynuował.

– Czasami wydaje nam się, że Bóg nie odpowiada na zło i pozostaje milczący. W rzeczywistości Bóg odpowiedział, a Jego odpowiedzią jest właśnie krzyż Chrystusa. Słowo, które jest miłością, miłosierdziem i przebaczeniem – dodał na koniec.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Niedziela Palmowa 2024

W Niedzielę Palmową, zwaną również Niedzielą Męki Pańskiej, w tym roku przypadającą 24 marca, rozpoczyna się Wielki …

Skip to content