Msza św. za hutników w głogowskiej kolegiacie

W głogowskiej kolegiacie pw. Wniebowzięcia NMP, 9 maja, bp Tadeusz Lityński odprawił Mszę św. za hutników. Była to także okazja do dziękczynienia za 60-lecie KGHM Polska Miedź oraz 50-lecie Huty Miedzi Głogów.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Modlitwa w intencji hutników przy w pobliżu wspomnienia św. Floriana to już tutejsza tradycja. W tym roku świętowanie miało szczególny powód, ponieważ przypada 60-lecie Kombinatu Górniczo-Hutnicznego Miedzi oraz 50-lecie Huty Miedzi Głogów. – W tak krótkim czasie, bo cóż to jest 60 lat działalności, przy tak skromnych i trudnych początkach, przy takich zawirowaniach gospodarczych i społecznych jakim był przecież okres Stanu Wojennego, dzisiaj KGHM jest znaną i cenioną marką, która przynosi zysk finansowy, rozwija rodzimą myśl technologiczną, ale też pozwala na rozwój życia rodzinnego i społecznego, ma wielki wkład także w dzieło kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Za wszystkie dokonania i sukcesy dziękujemy, ale też pragniemy wypraszać, tak jak to zwykle bywa i w grudniu i w maju, Boże błogosławieństwo – podkreślił bp Lityński.

Odwołując się do Słowa Bożego biskup przypominał o nierozerwalności Bożej miłości z miłością bliźniego. – Bóg posłał swojego Syna, nie by świat potępić, ale by nauczyć go miłości! Bóg widział, że choć na przestrzeni dziejów społeczeństwa się rozwijały, poprzez wytwory nauki, techniki, to jednak ludzkość ciągle cierpiała na jedną chorobę: nie potrafiła kochać. Przepięknym wymiarem ponadczasowości nauki Pisma świętego jest fakt, że choć od wydarzeń ewangelicznych dzieli już nas blisko XXI wieków, choć świat tak bardzo się zmienił, choć nauka daje coraz większy komfort życia, to jednak człowiek w swoim sercu, jakby ciągle stał w tym samym miejscu, ciągle miał problem z miłością – mówił kaznodzieja i podkreślił: – Chrześcijanin to osoba zdobyta przez miłość Chrystusa, dlatego też przynaglany przez tę miłość  jest otwarty w głęboki i konkretny sposób na miłość bliźniego.

Podczas liturgii bp Tadeusz Lityński poświęcił sztandar KGHM Polska Miedź i Huty Miedzi „Cedynia”, a także ikony św. Floriana.

W Mszy św. uczestniczyła marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, kanclerz kurii legnickiej kr. dr prał. Józef Lisowski, a także zarząd i rada nadzorcza KGHM Polska Miedź na czele z prezesem Marcinem Chludzińskim.

Sprawdź także

Adwent i nowy rok duszpasterski

W niedzielę 1 grudnia Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent – okres …

Skip to content