poniedziałek , 13 stycznia 2025

Narodowe Święto Niepodległości

„Nadzieja chrześcijańska jest bowiem oparta na działaniu Boga, a nie tylko na naszym ludzkim działaniu! Do nas należy często dokonanie zasiewu, ale proces wzrostu jest już z Boga” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas lubuskich wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się w tym roku w Nowym Miasteczku. Wszystko rozpoczęła Msza św. w kościele Opatrzności Bożej pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, który zauważył, że Święto Niepodległości to okazja do podziękowania Bożej Opatrzności za wielki wysiłek Polaków i przedstawicieli innych narodów, który na przestrzeni 123 lat walki o wolność doprowadził ostatecznie do odzyskania niepodległości. – Pośród polskich dni, których tysiące tworzyły kształt ojczystych dziejów, tamten jesienny listopadowy dzień sprzed stu sześciu laty miał swoisty, niepowtarzalny koloryt. Po 123 latach niewoli Polska wstawała, by żyć – mówił pasterz diecezji.

11 listopada to okazja, aby dziękować Panu Bogu i ludziom, którzy przez lata niewoli zachowali w sercu pragnienie niepodległości. – Dziękujemy mundurowym, powstańcom i żołnierzom z pól bitewnych. Ale nie sposób nie dostrzec także innych, którym zawdzięczamy wolność – zauważył bp Lityński. – Dalej wypada dziękować za wielkich mężów stanu, którzy – natchnieni wiarą w Boga i miłością ojczyzny – przygotowali zmartwychwstanie kraju. Za ówczesnych polityków, którzy potrafili wspólnie pracować dla Rzeczypospolitej, choć pochodzili z różnych zaborów, odłożyli na bok interesy partyjne na korzyść dobra wspólnego – dodał.

Nie można też zapomnieć o ludziach Kościoła tamtych czasów. – Przy braku polskiej szkoły wiodącą rolę w pielęgnowaniu ducha patriotycznego przejął Kościół katolicki – przypomniał kaznodzieja. – Dziękujemy nade wszystko za wielkich świętych i błogosławionych, którzy w okresie niewoli narodowej pomagali naszym rodakom zrzucać z siebie okowy niewoli duchowej. Za św. Alberta Chmielowskiego, bł. Honorata Koźmińskiego, św. Rafała Kalinowskiego, bł. Marcelinę Darowską, bł. Franciszkę Siedliską, św. Urszulę Ledóchowską, którzy pracowali nad religijnym i moralnym odrodzeniem Polaków, zakładając zgromadzenia zakonne męskie i żeńskie, które ewangelizowały społeczeństwo, pielęgnowały ducha narodowego – dodał.

W Mszy św. wzięli udział parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowe i lokalne, a także kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych. Oczywiście nie zabrakło mieszkańców Ziemi Lubuskiej i Nowego Miasteczka.

Po liturgii uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta na Plac przy Hali Sportowej, gdzie w samo południe odbył się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym.

Wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”.
kk

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content