Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Zielonej Górze

– Dla wielu żołnierzy wyklętych hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie było pustym sloganem – powiedział bp Tadeusz Lityński w zielonogórskiej konkatedrze.

Uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Zielonej Górze rozpoczęto już 25 lutego.

W niedzielę uczestnicy uroczystości najpierw modlili się w zielonogórskiej konkatedrze na Mszy św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, a potem przeszli ulicami miasta, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem przy Winnym Wzgórzu. – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” gromadzi nas dzisiaj w tej prastarej świątyni w zielonogórskiej konkatedrze, aby najpierw tutaj przed Bogiem powierzać tych o których chciano zapomnieć: żołnierzy niezłomnych. Oni za wierność niepodległej Polsce płacili jakże często swoim życiem, więzieniem, prześladowaniem i przez wiele lat zapomnieniem – powiedział na początku Mszy św. ks. Włodzimierz Lange, proboszcz parafii pw. św Jadwigi Śląskiej.

Bp Lityński w homilii przypomniał, że dzisiejsze uroczystości to okazja do oddania żołnierzom niezłomnym hołdu, wdzięczności i szacunku. – Dla wielu żołnierzy wyklętych hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie było pustym sloganem – podkreślił pasterz diecezji.

– Żołnierze wyklęci zostali pozbawieni życia, istnienia, imienia, grobu, pamięci. Minęło wiele lata, aby tym, którzy zachowali wiarę w Boga, honor i miłość do Ojczyzny przywrócić istnienie, imiona, groby, pamięć i szacunek potomnych. Drodzy Bracia i Siostry nasza obecność, nasza modlitwa do miłosiernego Boga jest wyrazem naszej patriotycznej postawy, która buduje tożsamość narodu. Z której nie może być wyłączona i zapomniana ofiara życia tych którzy walczyli o naszą wolność z okupantem. Modlimy się też do miłosiernego Boga, aby obdarzył ich życiem wiecznym, a Ojczyźnie nieustannie błogosławił i strzegł  – dodał na zakończenie.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkiej, samorządowych i miejskich, a także służb mundurowych. Były także poczty sztandarowe, harcerze i wielu mieszkańców miasta.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content