W Niedzielę Palmową, zwaną również Niedzielą Męki Pańskiej, w tym roku przypadającą 13 kwietnia, rozpoczyna się Wielki Tydzień, w którym Kościół obchodzi pamiątkę Męki Chrystusa od chwili jego uroczystego wjazdu do Jerozolimy. Liturgia tego dnia ukazuje związek pomiędzy uniżeniem męki i śmierci Jezusa oraz chwałą jego zmartwychwstania.
Charakterystycznym obrzędem Niedzieli Palmowej jest uroczysta procesja, w której wierni uczestniczą niosąc gałązki palm na znak królewskiego tryumfu Chrystusa, jaki stał się jego udziałem przez krzyż. Procesja rozpoczyna się poza kościołem od obrzędu błogosławieństwa palm i odczytania fragmentu Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Następnie wierni ze śpiewem udają się do świątyni, gdzie celebrowana jest msza św. W jej trakcie odczytuje się Ewangelię o Męce Pańskiej. W tym roku w Niedzielę Palmową czyta się opis Męki Chrystusa według św. Łukasza.
Celebracje Niedzieli Palmowej z udziałem biskupów:
- Szprotawa, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, godz. 11.30 – bp Tadeusz Lityński;
- Słońsk, kościół pw. MB Częstochowskiej, godz. 11.30 – bp. Adrian Put;
- Sława, kościół pw. św. Michała Arch., godz. 12.00 – bp Paweł Socha.
Nie tylko sama Niedziela Palmowa, ale całe ostatnie dwa tygodnie Wielkiego Postu koncentrują uwagę wiernych na Męce Chrystusa. W związku z tym w niektórych miejscowościach odbędą się różnego rodzaju nabożeństwa pasyjne. Zielonogórska Miejska Droga Krzyżowa wyruszy o godz. 20.00 w Niedzielę Palmową z kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela do konkatedry. Misteria Meki Pańskiej, w formie plenerowych przedstawień, zaplanowano między innymi w Gorzowie Wlkp. (piątek 12 kwietnia, godz. 20.00), Ośnie Lubuskim (piątek 11 kwietnia, godz. 19.00), czy w zabytkowym parku na Wzgórzach Dalkowskich (sobota 12 kwietnia, godz. 20.00). W nocy z 11 na 12 kwietnia (piątek/sobota) z różnych miejsc w diecezji wyruszą Ekstremalne Drogi Krzyżowe. W tym roku przygotowano ponad 20 tras o zróżnicowanej długości, najczęściej około czterdziestokilometrowych. Osoby podejmujące to wyzwanie wyruszają na indywidualną wędrówkę w ciszy i skupieniu, by poprzez wysiłek ciała i ducha pogłębić swoją relację z Chrystusem. Jak twierdzą organizatorzy, Ekstremalna Droga Krzyżowa prowadzi ludzi ku głębszemu przeżywaniu wiary poprzez osobiste zmierzenie się z trudem, samotnością i milczeniem (szczegóły i zapisy na www.edk.org.pl). Z kolei w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Rokitnie tradycyjnie w piątek przed Niedzielą Palmową odprawiane jest nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Jego uczestnicy wędrując pieszo pomiędzy kaplicami kolejnych stacji rozważają Mękę i Śmierć Chrystusa.
Program nabożeństwa:
15.00 – Modlitwa do Bożego Miłosierdzia w bazylice rokitniańskiej;
16.00 – Msza św. w bazylice;
17.30 – Wędrówka po Kalwarii Rokitniańskiej z rozważaniem poszczególnych stacji (rozpoczęcie przy pierwszej stacji „Wieczernik”)
15.00 – Modlitwa do Bożego Miłosierdzia w bazylice rokitniańskiej;
16.00 – Msza św. w bazylice;
17.30 – Wędrówka po Kalwarii Rokitniańskiej z rozważaniem poszczególnych stacji (rozpoczęcie przy pierwszej stacji „Wieczernik”)
21.00 – Apel Maryjny w bazylice.



