poniedziałek , 13 stycznia 2025
Bp T. Lityński przewodniczy procesji Bożego Ciała w roku 2020

Uroczystość Bożego Ciała

W najbliższy czwartek 3 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. W parafiach całej diecezji odbędą się tradycyjne procesje, jednak przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń epidemicznych.
W Gorzowie Wlkp. procesja pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego wyruszy po mszy św. o godz. 10.30 sprawowanej na placu przy katedrze i zakończy się przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W Zielonej Górze natomiast bp Paweł Socha weźmie udział w procesji organizowanej przez parafię pw. Ducha Świętego po mszy św. o godz. 12.00.
Podczas procesji obowiązują ograniczenia związane z aktualną sytuacją epidemiczną. Wierni mają obowiązek zachowywania dystansu min. 1,5 m, a jeśli nie jest to możliwe powinni zasłaniać nos i usta maseczką. Podczas uroczystości religijnych na zewnątrz nie ma limitów wiernych. Nadal jednak należy się do nich stosować w kościołach.
Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół świętuje w Wielki Czwartek. Jednak od XIII w. obchodzi również osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ustanowienie Najświętszego Sakramentu przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy zostało dokładnie opisane w Ewangeliach wg św. Mateusza, Marka i Łukasza oraz w pierwszym liście do Koryntian św. Pawła Apostoła. Ponadto ewangelista Jan przekazał nam obszerną mowę Chrystusa na temat konieczności spożywania pokarmu eucharystycznego.
Kościół od początku dawał wyraz swojej wierze w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Dlatego wierni nie tylko przyjmują Komunię św., ale również adorują Święte Postacie. Jedną z form tej czci jest procesja eucharystyczna, podczas której Najświętszy Sakrament jest uroczyście wynoszony z kościoła. Pierwsza procesja Bożego Ciała została odprawiona w 1246 r. w Liege z inicjatywy św. Julianny z Cornillon. Święto początkowo miało charakter lokalny, jednak już w 1264 r. pochodzący z Liege papież Urban IV wprowadził je w Rzymie. Dla całego Kościoła zatwierdził je w XIV w. Jan XXII. Używane do dzisiaj teksty liturgiczne tej uroczystości opracował wybitny teolog św. Tomasz z Akwinu. Pierwsze procesje Bożego Ciała w Polsce odbyły się już w XIV w. w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono istniejący do dzisiaj zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach.

Sprawdź także

XXXIX rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

22 stycznia przypada kolejna rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. W niedzielę 19 stycznia …

Skip to content