Opis obrazka Uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Rokitna – Oficjalna strona Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
poniedziałek , 7 lipca 2025
Krzysztof Król /Gość Niedzielny

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Rokitna

18 czerwca przypada liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. Centralną celebrację w diecezjalnym sanktuarium w Rokitnie przeniesiono na sobotę 21 czerwca. Głównym akcentem tegorocznego odpustu rokitniańskiego będzie upamiętnienie 80. rocznicy przesiedleń z dawnych Kresów Wschodnich. Dlatego szczególne zaproszenie do udziału w uroczystości zostało skierowane do Kresowian, ich potomków, bliskich oraz tych wszystkich, którzy czują się spadkobiercami kresowego dziedzictwa.
Pielgrzymi przybywający na odpust do Rokitna są zachęcani do wypełnienia tzw. „Kresowej karty”. Jest to specjalnie opracowany formularz, w którym podaje się imiona i nazwiska wysiedlonych, ich miejsce zamieszkania na Kresach oraz miejsce i czas osiedlenia na Ziemiach Zachodnich. Wypełnione karty pielgrzymi składać będą w dniu odpustu w recepcji (przy wejściu do domu rekolekcyjnego). Później karty trafią do Archiwum Kresowego, które działa przy Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze.
Specjalne zaproszenie do Rokitna zostało również skierowane do członków Dekanalnych Rad Duszpasterskich. Działalność tych nowych gremiów ustanowionych przez bp. Tadeusza Lityńskiego zostanie uroczyście zainaugurowana przed mszą św. Delegacje rad, składające się z dziekana i dwóch osób świeckich, otrzymają pismo inauguracyjne.

Dzień centralnej uroczystości odpustu diecezjalnego jest także dniem Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin.

Program sobotnich obchodów odpustowych w Rokitnie:
9.30 – Różaniec kresowy – ks. Kazimierz Małżeński CM, Skwierzyna
10.30 – „Wspomnienie o Kresach”: Kresowa gawęda – Beata Woźniak, pisarka; Kresowe śpiewanie – Chór „Ta-joj” pod dyr. Marii Bożek, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Gorzowie Wlkp.
11.30 – Inauguracja Dekanalnych Rad Duszpasterskich
12.00 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Wiesława Śmigla, metropolity szczecińsko-kamieńskiego
13.30 – Posiłek

Centralne uroczystości odpustowe są poprzedzone pielgrzymkami środowiskowymi:

  • Diecezjalne Dni Młodzieży (odbyły się w miniony weekend);
  • środa, 18 czerwca – 38. Pielgrzymka Osób Chorych i z Niepełnosprawnością (odpowiedzialny ks. Tomasz Duszczak – diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i chorych). Rozpoczęcie o godz. 9.30; 10.00 – animacje, 11.30 – Msza św., 12.30 – posiłek, 13.30 – zakończenie.

Sprawdź także

Piesze pielgrzymki na Jasną Górę

W okresie wakacyjnym diecezja zielonogórsko-gorzowska organizuje kilka pieszych pielgrzymek do Częstochowy. Pierwsza z nich, czyli …