Już po raz ósmy 19 września odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Tym razem towarzyszyło jej hasło : „Nowe czasy, nowe zadania”.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.30 na międzyrzeckim zamku. Tu mężczyźni wspólnie modlili się, a także wysłuchali konferencji zatytułowanej: „Nowe czasy, nowe zadania” wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz. – Pierwsi Męczennicy Polski i wszyscy męczennicy świadczą o prymacie sumienia, o jego niezniszczalnej godności. O prymacie ducha nad ciałem, o prymacie wieczności nad doczesnością. Nie lękajmy się świętości. Weźmy te słowa Jana Pawła II i wpiszmy je w nasze bycie Polakiem, bycie katolikiem, bycie mężem i ojcem. Wpiszmy je w naszą codzienność życia – apelował ks. Bortkiewicz.
Później uczestnicy pielgrzymki przeszli ulicami Międzyrzecza do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie wzięli udział we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Koncelebrował ją bp Paweł Socha, a także wielu kapłanów z naszej diecezji i metropolii.
– Nie możesz panować nad kimś, czy nad czymś jeśli najpierw nie opanujesz siebie, swoich myśli, swoich emocji i swoich wyborów, aby to wszystko służyło dobru. Dopiero, gdy opanujesz siebie i zapanujesz nad swoim życiem, wtedy dopiero jesteś w stanie panować nad sprawami, nad relacjami ludzkimi, nad stworzeniem, aby to wszystko było ciągle po Bożemu – mówił w homilii abp Dzięga.
Arcybiskup przypomniał, że wolność i rozumność jest jednością. – Jeśli więc chcesz być panem siebie i spraw po Bożemu, to masz być wolny w sposób rozumny. Wolność nierozumna staje się dowolnością, swawolą, a nawet zniewoleniem. Wolność rozumna pozwala człowiekowi rozkwitać, wzrastać, pomnażać dobro, przeżywać radość i szczęście oraz dzielić się tym szczęściem z innym – podkreślił kaznodzieja.
W pielgrzymce wzięło udział przeszło tysiąc mężczyzn z różnych zakątków diecezji i nie tylko. – Misja mężczyzna to misja przewodzenia i służby swojej rodzinie. Wtedy mężczyzna jest szczęśliwy, gdy wykonuje tę misję – podkreślił ks. Henryk Grządko, jeden z organizatorów.